A BCG oltás talán a COVID fertőzés leküzdését is elősegítheti

Majdnem az egész világ feszülten várja a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagot, s a kutatók Oroszországtól az Egyesült Államokig versengenek, hogy ki jegyzi be elsőként a hatásos vakcinát (úgy tűnik, most Oroszország fejhosszal győzött).

Ezalatt holland tudósok egy már korábban elkezdett projekt keretén belül azt vizsgálták meg, hogy a már meglévő tbc megelőzésére adott BCG-oltás milyen hatással van a hasonó megbetegedések lefolyására – adta hírül az MTI. A szakemberek egyelőre nagyon óvatosan fogalmaznak az eredményeket illetően, mindenképpen szükségesnek látják a további kutatásokat.

Mihai Netea, a hollandiai Nijmegenben lévő Radboud Egyetem belgyógyász professzora és kutatócsoportja a BCG más betegségek ellen is védő hatásait, az „edzett immunrendszert” vizsgálta a 300BCG elnevezésű projektben.

A tanulmány egészséges önkénteseket vizsgált, akik az elmúlt öt évben, tehát még a SARS-CoV-2 világjárvány előtt kaptak BCG-oltást, a kontrollcsoport nem volt beoltva.

Eredetileg az immunválaszok különbségeire voltak kíváncsiak, de a világjárvány kitörésével azt is elkezdték vizsgálni, hogy az új koronavírus okozta fertőzés tüneteire van-e hatása a vakcinának.

A két csoport összevetéséből az derült ki, hogy a koronavírus-járvány hollandiai első hulláma idején a beoltottaknak nem volt több tünetük, nem voltak gyakrabban és súlyosabban betegek, mint az oltatlanok. Az adatokat óvatosan, de pozitívnak értékelték a tudósok, 2020 márciusa és májusa között kevesebb volt a beteg és az extrém kimerültségről beszámoló a BCG-vakcinával immunizáltak csoportjában, mint a kontrollcsoportban.

A kutatók hangsúlyozták, hogy ezt várták is a BCG ismert hosszú távú hatásai miatt. Óvatosságra intettek azonban abban a kérdésben, hogy hasznos-e a vakcina a Covid-19 ellen, „ezt a számos, folyamatban lévő kutatásnak kell meghatároznia” Netea professzor szerint.

Koronavírus – A BCG-oltás befolyásolhatja a Covid-19 tüneteit