A füvesek a dohányosoknál is valószínűbben lesznek COPD-sek

Valószínűleg Magyarországon sincs olyan hetven év alatti felnőtt, akinek ismeretségi körében -illegalitása ellenére- ne lenne rendszeres kannabiszfogyasztó, tőlünk nyugatabbra még inkább így van ez. Az ő körükben magától értetődő ténynek számít, hogy a fű kevésbé ártalmas, mint a többi drog vagy akár a dohányzás, pedig a hosszú távú hatásairól egyszerűen nincs tudományos vizsgálat.

Ezt a hiányt igyekszik pótolni az a tanulmány, amelyet kanadai kutatók adtak közre a Radiology című szakfolyóiratban a 24.hu beszámolója szerint.
A 150 résztvevő tüdejét CT készülékkel vizsgálták. Az eredmény sokaknak okozhat meglepetést, mert az orvosok arra jutottak, hogy az indai kendert szívó emberek nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek visszafordíthatatlan tüdőkárosodást, mint azok, akik csak szimplán dohányoznak.

Bár a növény hatásait az Egyesült Államokban – ahol a hivatalos becslések szerint már minden ötödik ember legalább egyszer kipróbálta a kannabiszt – és Kanadában is gyakran vizsgálják, Dr. Albert Rizzo, tüdőgyógyász, az Amerikai Tüdőszövetség vezető orvosa azt nyilatkozta, hogy megfelelő vizsgálatok híján „a marihuána hosszú távú hatásait nem ismerjük úgy, mint a dohány hosszú távú hatásait”.

A most ismertetett kutatás azért is különleges, mert pontosan erre tett kísérletet.Arra jutottak, hogy minimálisan ugyan, de nagyobb esélye van annak, hogy egy füvesnek tüdőtágulata lesz, mint egy dohányosnak.

A tüdőtágulat a tüdőhólyagocskák kitágulásával, a tüdő szövetének előrehaladó károsodásával és az egységnyi légzőfelület csökkenésével járó megbetegedés, amely visszafordíthatatlan lesz, mint egy dohányosnak – írja a Házipatika. Az emfizéma néven is ismert betegség – ami a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) egyik fajtája – egyébként viszonylag ritkának számít, csak az emberek 5 százalékát érinti, és a betegek nagy része dohányos. Ugyanakkor az Egyesült Államokban például a harmadik leggyakoribb haláloknak számít.

A kanadai kísérletben azt figyelték meg, hogy míg a vizsgált dohányosok 70 százalékának volt tüdőtágulata, addig a kannabiszt füstölő résztvevők 75 százaléka volt beteg.

A marihuánát szívókn közül többen volt emfizémások, azaz légzési nehézségeket okozó betegségük volt, mint az erős dohányfüstölők és a nemdohányzók körében – összegezte az eredményeket Dr. Giselle Revah, a tanulmány társszerzője, szív- és mellkasi radiológus.

Az orvosok szerint a kannabisz több okból is nagyobb tüdőkárosodást okozhat, mint a dohány. „A marihuánát szívók mélyebben lélegeznek be, és tovább tartják vissza a lélegzetüket, mielőtt kilélegeznének. Kombinálják a hosszabb expozíció és a mélyebb belégzés irritáló hatását ezeknek a toxinoknak” – magyarázta Rizzo. Emellett a gyári cigarettákban van rendes szűrő, míg a jointoknál nem szokás ilyet használni. Az orvosok szerint mindezek a tényezők hozzájárulnak a gyulladáshoz és a visszafordíthatatlan károsodáshoz.

„Bármi, amit belélegeznek, ami irritálhatja a tüdőt, nem lenne tanácsos, ezért azt javasolnám, hogy hagyják abba” – vélekedett Rizzo. Azonban azt is elismerte, hogy egyes fogyasztóknak egészségi okokból van szüksége a növényre, nekik azt javasolta, hogy beszéljenek az orvosaikkal, és térjenek át a fogyasztás másik, biztonságosabb formájára, például szerezzenek lenyelhető kannabisztermékeket vagy gyógyszerkészítményeket.

„Van egy olyan közfelfogás, hogy a marihuána biztonságos. Ez a tanulmány azt jelzi, hogy a marihuána károsabb lehet, mint azt az emberek gondolnák” – összegezte a kutatás eredményeit Revah.

Károsabb lehet a tüdőknek a kannabisz füstje, mint a dohányé