Kutyák segíthetnek a rák felismerésében

Az ember évszázadok óta sokféle módon veszi hasznát a kutyák rendkívüli szaglásának. Az Origó cikke alapján még az sem lehetetlen, hogy a rendőr-, vadász- és mentőkutyák után hamarosan majd diagnoszta kutyákat is képezhetnek a tüdőrák felismeréséhez.

A kutyák szaglásérzékelése tízezerszer pontosabb, mint az emberé, olyan szagokat is meg tudnak különböztetni, amelyeket az ember nem érzékel. Egy kutatásban a kutyák 97 százalékos pontossággal választották ki a rákban szenvedők vérmintáit.

A kutatók szerint a rák kiszűrésére alkalmas nagy érzékenységű teszt ezrek életét mentheti meg, és a betegség kezelésének módját is megváltoztathatja.

Heather Junqueira, a BioScentDX kutatója és kollégái négy beagle-t tanítottak meg arra, hogy különbséget tegyenek a normális vér és a tüdőrákban szenvedő páciensek vére között.

A tanulmány szerint az egyik beagle nem volt hajlandó teljesíteni a feladatot,

de a többi három az esetek 96,7 százalékában helyesen választotta ki a tüdőrákos vérmintákat, és 97,5 százalékos biztonsággal a normál vérmintákat.

A kutatók szerint nagy lehetőségek rejlenek a tesztelésben, és tovább akarják fejleszteni a rákszűrésnek ezt a módját. További kutatásokkal akarják meghatározni, hogy a kutyák milyen biológiai összetevőt érzékelnek, és ez alapján akarnak kifejleszteni újabb rákszűrő teszteket.

https://www.origo.hu/tudomany/20190409-a-kutyak-kepesek-igen-nagy-pontossaggal-kiszagolni-verminta-alapjan-a-rakot.html