A rizsszem nagyságú robot megküzd a tumorral

Akár Dávid és Góliát harcának is nevezhetjük azt az orvostechnológiai újítást, amelyet az amerikai Houston Methodist Research Institute kutatói fejlesztettek ki és állatkísérletben már sikeresen teszteltek is, ahogy a Gyártástrend hírül adta.

Egy rizsszemnél kisebb beültethető nanofluidikus eszközt használtak arra, hogy immunterápiát juttassanak közvetlenül egy hasnyálmirigy-tumorba.

A hasnyálmirigyrák a rák rendkívül agresszív és rejtőzködő formája, amelyet hagyományos módon nem lehet gyógyítani. Egyedül a célzott immunterápia hozhat sikereket, amikor a gyógyszereket közvetlenül a daganatba fecskendezik. Így a szervezet védve van a mérgező gyógyszerekkel szemben, és a kezelés kevesebb mellékhatással is jár, ami lényegében jobb életminőséget tesz lehetővé a kezelés alatt álló betegek számára.

A kutatók egy saját fejlesztésű, beültethető nanofluidikai eszközt használtak fel a fenti célra. Az eszköz lényegében egy rozsdamentes acélból készült gyógyszertartály, amely kisebb, mint egy rizsszem. Az eszköz ún. nanokanalakat tartalmaz, amely lehetővé teszi a gyógyszer bejuttatását a szervezetbe.

A gyógyszerkoktél pedig a CD40 nevű, antitestes, immunterápiás szer volt, amelyet tartósan alacsony dózisban juttattak be rákos egerek szervezetébe. A kutatók jelentős tumorméret-csökkenést mutattak a hagyományos immunterápiás kezelésekhez képest. Az eljárás újdonsága, hogy – más orvostechnológiai kutatásokkal szemben – hosszú távú, ellenőrzött és tartós hatóanyag-leadásra képes, elkerülve a gyakran mellékhatásokkal járó ismételt, szisztémás kezelést.

Nanorobottal a hasnyálmirigyrák ellen