A szívmegállás után az agy még sokáig aktív lehet

Amerikai tudósok a halál közeledtével bekövetkező folyamatokat vizsgálták sürgősségi újraélesztésen átesett betegek beszámolója és műszeres vizsgálatok segítségével. a 24.hu beszámolója szerint arra a következtetésre jutottak, hogy a szív leállása után a tudat még meglepően hosszú ideig működik, érzékelni és emlékezni képes. A kutatók ezzel magyarázzák a halálközeli élényeket is, bár e cikk írójának tudomása szerint ilyen tapasztalatokról olyanok is beszámoltak már, akiknek egy ideig igazolhatóan nem volt agyműködésük.

A New York-i Egyetem Grossman School of Medicine kutatói számos egészségügyi egységben beszéltek újraéleszett betegekkel. A szórás nagy volt a sürgősségi beavatkozások során: 567 beteg közül csak 213 nyerte vissza a pulzusát, 53-an hagyhatták el a kórházat, és mindössze 28-an tudtak mesélni a nyomon követési interjúk során. Az elektroenkefalogram (EEG) aktivitás és az agyi oxigénszint eredmények által azonban a kutatók bepillantást nyerhettek tucatnyi haldokló ember agyának halványuló fényébe.

A számok önmagukban is megmutatják, hogy a szívmegállás milyen kegyetlen hatásokat gyakorol a szervezetre. Amint a szív elfelejti, hogyan tartsa egyenletes ritmusát, a vérnyomás lezuhan, és több anyag, mint például a szén-dioxid, mérgező szintre emelkednek, miközben az értékes oxigént visszatartják az energiaéhes szövetektől. Ennek eredményeképpen a sejtek sorra felmondják a szolgálatot, és az elsők között vannak az agyi áramkörök is.

Bár az újraélesztés elegendő keringést biztosíthat ahhoz, hogy a szervezetünknek esélye legyen újra felvenni a ritmust, a mellkasi kompresszió rosszul helyettesíti a szív pumpáló tevékenységét, és a gyógyulás esélye folyamatosan csökken, ahogy telnek a percek.

Hogy ez pontosan mit jelent az agyi funkciókra nézve, soha nem volt teljesen világos. A patkányokon végzett laboratóriumi vizsgálatok és a haldokló betegeken végzett helyszíni adatok alapján azonban egyértelmű, hogy az agynak meglepően hosszú időbe telhet, mire a keringés megszűnése után elcsendesedik. A tanulmány vezetője, Sam Parnia tüdőgyógyász szerint pedig a visszaemlékezések és agyhullám-változások, az úgynevezett halálközeli élmények univerzális, közös elemeinek jelei lehetnek.

A szívleállás után még hosszú ideig tudatánál lehet az ember