A tartós fogyás csak minden tizedik embernek sikerül

Aki fogyókúrázott már, biztosan tapasztalta, hogy ha sikerül is biztató eredményt elérni, az sajnos nagyon nehezen marad meg tartósan. Egy amerikai nagyléptékű kutatás ezt most meg is erősítette a Medicalonline híre szerint.

Az Atlanta székhelyű Amerikai Járványügyi és -prevenciós Központ (CDC) kutatói a JAMA Network Open folyóiratban közölték egy 18 millió személyre kiterjedő vizsgálat eredményeit, melynek legfontosabb megállapítása, hogy egy éven belül 10-ből mindössze egy túlsúlyos személy volt képes klinikailag releváns, legalább 5%-os tartós fogyásra.

A betegek adatait a központ a 2009 és 2022 közötti időszakban vizsgálta, és ijesztő, hogy a már a vizsgálat kezdetén az adatbázisban szereplő összes személy 72,5%-a túlsúlyos volt.

A súlyosan elhízott (obez, 45 feletti BMI-vel rendelkező) személyeknél hatból egy személynél volt sikeres, azaz legalább 5%-os fogyással járó a testtömeg-csökkentési program.

A kutatás szerint a nőknél a fogyás általában sikeresebb volt, mint a férfiak körében, és különösen a fehér nők körében tapasztaltak jó sikerarányt. A 3-14 éves utánkövetési idejű vizsgálatban a túlsúlyos személyek 33,4%-a és a kórosan elhízottak 41,8%-a tudott végül legalább 5%-os fogyást elérni a teljes időszak alatt, míg a normál BMI-tartományba a túlsúlyosak 23,2%-a és az obez személyek mindössze 2%-a ért el végül sikeresen.

A CDC nagy vizsgálata szerint kevesen tudnak tartósan lefogyni