Alvó őssejteket ébresztettek a sugárkárosodás kivédésére

Közismert tény, hogy a rosszindulatú daganatos megbetegedések egyik leghatásosabb, éppen ezért általánosan alkalmazott gyógymódja a sugárterápia. Ugyanakkor ez a kezelés az egészséges sejteket is károsítja, súlyos mellékhatásokat okozva.

Különösen veszélyes ez a terápia a hasüregi tumorok esetén. A Medicalonline beszámolója szerint most spanyol tudósoknak sikerült olyan, az őssejtterápia eszköztárát felhasználó módszert találniuk, amellel ez a probléma kiküszöbölhető.

Az ionizáló sugárzás az egyik leghatásosabb kezelési módszer a ráksejtek elpusztítására, illetve a már kialakult tumorok zsugorítására. Jellemzően ezt az eljárást alkalmazzák azon betegek körülbelül felénél, akiknél a hasüregben (máj, hasnyálmirigy, vastagbél, prosztata, stb.) diagnosztizálnak valamilyen rákos elváltozást. Csakhogy az intenzív sugárzás a béltraktus egészséges sejtjeit is károsítja, ami a kezelt betegek 60%-ánál toxicitás formájában jelentkezik.

A spanyol kutatócsoport a fennmaradó 40%-ra koncentrált, azaz azt próbálták kideríteni, hogy esetükben milyen folyamatok játszanak szerepet a toxicitás kivédésében, az egészséges sejtek regenerációjában. A bélbolyhok alján a hám úgynevezett Lieberkühn-mirigyeket alkot, melyekben egy különleges, alvó őssejtpopuláció található: ezek aktiválódnak a besugárzásos kezelést követően, és egy URI nevű vegyületet expresszálnak, mely központi szerepet játszik az egészséges sejtek regenerációjában.

Feltevésük igazolására olyan génmódosított egereket állítottak elő, melyek egyes csoportjainál az URI koncentrációja magas volt (ezek 100%-ának sikerült túlélnie a kezelést követő gasztrointesztinális szindrómát), míg a normál koncentrációjú csoport 70%-a elpusztult. Egy olyan csoport is szerepelt a vizsgálatban, ahol kiütötték az URI termeléséért felelős gént, itt 100%-os volt a mortalitás.

http://medicalonline.hu/tudomany/cikk/uj_lehetseges_modszer_a_radioterapia_karos_hatasainak_merseklesere