Beültették az első 3D-ben nyomtatott szervet

A világon először sikeresen ültettek be élő emberi szervezetbe 3D-ben nyomtatott szervet. A beavatkozást az Index közlése szerint az Egyesült Államokban egy fiatal lányon végezték el, s egy viszonylag egyszerű felépítésű testrészt, fület kapott.

A transzplantációt végző 3DBio-t pár éve alapították Queensben, de már túl van néhány orvosi áttörésen.

Egy 20 éves nő egy veleszületett rendellenességgel küzdött, a jobb füle kicsi és torz volt. Az operációt végző 3DBio Therapeutics a páciens saját sejtjeinek felhasználásával nyomtatta ki a fület.

Saját sejtjeiből készült, háromdimenziós nyomtatott fülimplantátumot kapott – jelentette be csütörtökön a gyártó. Független szakértők szerint a transzplantáció, amely a technológia első sikeres klinikai kísérletének része, megdöbbentő előrelépés a szövettechnológia területén.

A 3D-nyomtatott fül olyan öntőformában készült, amely pontosan illeszkedett a beteg füléhez. A kiöntött fület ez év márciusában átültették a páciensbe, de a vállalat csak most számolt be az eredményről. A műfül idővel tovább fog regenerálódni, így a természetes fül kinézetét és érzetét fogja adni.

Azon a tényen kívül azonban, hogy a műtétet elvégezték, és hogy az sikeres volt, más információ nem került nyilvánosságra – írja a New York Times. A magyarázat az lehet, hogy az új technológia üzleti titoknak minősül.

Korai lenne kijelenteni, hogy a nyomtatott fül, illetve az ilyen szervek teljesen biztonságosnak minősíthetők. Az orvosok szabályokat követve dolgozhatnak, de nem tudni, hogy a páciens szervezete mennyire képes tolerálni az idegen anyagot. A 3DBio ezen a téren kicsit előnyösebb helyzetben van, hiszen a nyomtatott fülhöz a beteg saját sejtjeit is felhasználták, ami képes csökkenteni a szövődmények kialakulásának kockázatát.

A világ első sikeres műtétje 3D-nyomtatással: saját sejtjeiből készült fület kapott egy nő