Bő egy év után is jól van a részleges szívátültetésen átesett kisbaba

Ezeken a hasábokon is többször számoltunk már be olyan beavatkozásokról, amelyeket elsőként végeztek el a világon. Ugyanakkor ritka az olyan információ, amely a páciensek egészségéről hosszú távon is beszámolna.

Ezért is örömteli, hogy a 24.hu egy olyan sikeres úttörő operációról számolt be, amely után több mint egy évvel is tökéletesen egészséges a műtött személy, aki ráadásul még csak csecsemő volt a beavatkozás idején, így az átültetett szervnek gyors fejlődéssel kellett megbírkóznia.

2022-ben egy baba lett a világ első páciense, aki részleges szívátültetésen esett át.

Owen Monroe 2022 tavaszán, 18 napos korában esett át az úttörő műtéten. Születése előtt a babánál szívrendellenességet diagnosztizáltak, amelynek következtében a két kisebb helyett egyetlen nagy ér szállította a vért a szívéből. Az állapot miatt megnő a tüdőbe ömlő vér mennyisége, ami megnehezíti a légzést, és csökkenti a test többi részébe történő áramlást. Owen egyetlen kimenő ere ráadásul szivárgott, ami súlyosbította a problémát.

A rendellenesség kezelésére hagyományosan vagy teljes szívátültetésre lett volna szükség – ami túl sok időt vett volna igénybe a donorszerv beszerzése miatt –, vagy olyan szívbillentyű-implantátumokra, amelyek nem nőnek együtt Owen testével. Az ilyen implantátumokat, amelyeket általában elhunyt szervdonoroktól vesznek, gyakran kell cserélni, és minden egyes újabb műtét a csecsemő életét veszélyeztette volna.

A választási lehetőségekkel szembesülve Owen orvosai és szülei egy harmadik kezelési lehetőség mellett döntöttek, amelyet addig csak sertéseken próbáltak ki. Az Owen részleges szívátültetéséhez használt billentyűk és artériák egy kétnapos kislányból származnak, aki nem sokkal egy bonyolult szülés után vesztette életét. A donor szívizmai nem voltak elég egészségesek ahhoz, hogy teljes transzplantációt lehessen végezni, de szerkezetileg normális kiáramlási billentyűkkel rendelkezett, amelyek kiválóan működtek.

Ezeket a még élő szívszöveteket egy nyolcórás eljárás során ültették át Owenbe. A műtét után 30 nappal kiengedték a kórházból.

A fiúnak kisebb dózisú immunszuppresszív gyógyszerre volt szüksége, mint amennyire a teljes transzplantációknál általában szükség van. „A normális szívátültetett betegek két hatóanyagot kapnak a kilökődési problémák kezelésére” – mondta Turek, hozzátéve, hogy Owen ezen két szer közül az egyiket kapja, alapvetően fél adagban.

A beavatkozás óta Owen átültetett billentyűi a szíve többi részével együtt nőttek, és működésük kiváló. A kisgyermek minden fejlődési mérföldkövet elért, kúszott, állt, tárgyakat keresett és hangokat kezdett kiadni.

2022 óta további 13, Owenéhez hasonló részleges szívátültetést végeztek a világ négy egészségügyi központjában, a legtöbbet a Duke-ban. Ezek közül néhány olyan dominó transzplantáció volt, amikor egy egészséges billentyűkkel, de gyenge szívizommal rendelkező beteg teljes szívátültetésben részesült, majd egészséges billentyűit egy másik betegnek adományozták.

„Az összes adományozott szívnek nagyjából a fele felel meg a kritériumoknak ahhoz, hogy teljes transzplantációra használják, de úgy gondoljuk, hogy ugyanennyi olyan szív van, amelyet billentyűként lehetne hasznosítani” – nyilatkozta Turek. A szakértő szerint ha az eddig fel nem használt adományozott szíveket bevezetik az ellátási láncba, és hozzáadják a dominó szívátültetésekből származó billentyűket, az jelentős változást hozhat.

Jól van a baba, aki részleges szívátültetésen esett át