Lehet gyógyszer az Alzheimer-kór megállítására

Lehet, hogy ez csak személyes fóbia, de az összes kór közül én a demenciával járó betegségektől tartok legjobban, annál is inkább, mert ezek többségére jelenleg nincsen gyógymód. Ezért különösen örvendetes, hogy amint az Index beszámolt róla, most két gyógyszerkutató is előállt olyan hatóanyaggal, amely korai fázisban legalább megállíthatja vagy lassíthatja a szellemi hanyatlást, bár a lehetséges mellékhatások elég riasztóak.

Tovább

Teljes gyógyulást hozott az új rákterápia

A legrettegettebb betegségek egyike a rák, még akkor is, ha ma már az időben felismert daganat sok esetben gyógyíthatóvá vált. Ugyanakkor a tumorok igen sokfélék lehetnek, s nemcsak a kialakulásuk helye szerint, ily módon különféle gyógyszerekre reagálnak. Éppen ezért megdöbbentő az az eredmény, amelyet amerikai kutatók értek el a 24.hu cikke szerint, amelyben a második fázisú, embereken végzett hatásvizsgálatban a tudósok által kifejlesztett terápiás eljárás száz százalékos gyógyulást hozott, igaz, egyelőre igen kis mintában.

Tovább

Gyorsan hat az új COVId elleni vakcina, a tűfóbiások örülhetnek

Szeretné, ha a koronavírus elleni védelmet megúszhatná egy egyszerű orrspray befújásával? Egyesült államokbeli kutatók az MTI szerint most egy SARS-CoV-2 antitest és egy másik Igmellenanyag kombinálásával létrehozott hatóanyag létrehozásával kisérleteznek, amely ilyen egyszerűen, orrba juttatva fejtené ki hatását.

Tovább

A jövőben kinőhetnek a felnőttek hiányzó fogai

Sokunknak lehet hátborzongató emléke idősebb rokonainak szájban csattogó vagy éjszakára pohárban úszó műfogsora. Manapság aki megteheti, a fogbeültetést választja, de ez borsos ára mellett nem is mindig sikeres. A legideálisabb persze az lenne, ha új fogakat tudnánk növeszteni az elvesztettek helyébe, de mindeddig ábrándnak is túl fantasztikus volt. Azonban japán tudósok most az Index cikke szerint találtak módot a fog újra növesztésére, bár ez egyelőre még csak állatkísérletben volt sikeres.

Tovább

Képes megtanulni a szervezet a COVID-19 elleni védekezést

A koronavírus legyőzésének egyik kulcskérdése, hogy sikerül-e kifejleszteni hatásos védekezést, ehhez viszont alapvető fontosságú, hogy az emberi szervezet képes-e felismerni a vírust, s ha igen, képes-e megfelelően védekezni ellene. A HVG cikkében amerikai tudósok kutatásait idézi, akik bebizonyították, hogy a fertőzésen átesettek sejtjei igenis képesek voltak erre akár hónapokkal később is.

Tovább

Javul itthon a plazmaterápiával kezelt betegek állapota

Lehet, hogy struccpolitikának hangzik, de szívesebben írunk olyan témáról, amely nem az elkeseredést, a félelmet növeli, hanem tartalmaz valami bíztatót is a jövőre nézvést. Ezért is fogadtuk örömmel azt az interjút, amelyet a HVG közölt Vályi-Nagy Istvánnal, a Dél-pesti Centrumkórházfőigazgatójával a hazánkban először náluk alkalmazott vérplazma-terápia pozitív eredményeiről. Ha vakcina még nincs is a COVID-19-re, de legalább részben hatásos, bár még kísérleti stádiumban lévő kezelés már igen.

Tovább

Életünk végéig védhet az anyatej

A szoptatás fontosságát a csecsemők táplálásában nem lehet eléggé hangsúlyozni. Persze ez nem jelenti azt, hogy ha valaki erre nem képes, akkor nem jó anyja a gyermekének, de egy nemrég megjelent tanulmány, amelyet az MTI idéz, arra világít rá, hogy az ember életében az anyatejből nyert immunvédelem még annál is fontosabb lehet, mint eddig feltételezték.

Tovább