Csorbának bizonyul a molekuláris olló?

Az utóbbi években az orvostudomány egyik legizgalmasabb áttörése a génszerkesztés technológiájának megalkotása volt. Ebből mindeddig a legpontosabbnak és emiatt legígéretesebbnek a Crispr-Cas9 molekuláris biológiai rendszer, más néven molekuláris olló megalkotását tartották, bár etikai problémák eddig is sokakban felmerültek ezzel kapcsolatban. Az Index összefoglalója alapján azonban most úgy tűnik, a módszer egyáltalán nem olyan biztonságos, mint eddig feltételezték. Sőt, könnyen lehet, hogy még nagyobb problémát okozhat, mint a gyógyítani kívánt alapbetegség.

Tovább

Emberben végezték el a génszerkesztést

A génszerkesztés egyre elfogadottabb alternatívának tűnik bizonyos genetikai eredetű betegségek gyógyításánál, természetesen etikus keretek megtartása mellett. a 24.hu írta meg, hogy amerikai kutatók nemrégiben először végeztek ilyen műtétet emberi szervezeten belül egy vakságot okozó genetikai rendellenesség megszüntetésére.

Tovább

Nem bújhatnak el többé a ráksejtek az immunrendszer elől

A legveszélyesebb, az eddigi kezeléseknek leginkább ellenálló rákos daganatokat is elpusztította állatkísérletekben az a legújabb terápiás módszer, melyet a Yale Egyetem tudósai dolgoztak ki az MTI híre szerint. Az eljárás igen ígéretesnek hangzik, de elterjedéséhez valószínűleg nemcsak még további kutatásokra lesz szükség, hanem komoly anyagi erőforrásokra is.

Tovább

Újból munkában a kínai genetikai olló

Úgy látszik, Kína egyre inkább meghatározó szerepet vív ki magának a génszerkesztésben is. A világszerte botrányt kavart eset után, amikor Csienkuj He kínai orvos bejelentette, hogy beavatkozása segítségével génmanipulál csecsemők jöttek világra, most újabb, bár ezúttal a tudományos etikával nem ütköző génszerkesztést hajtottak végre az Index beszámolója szerint.

Tovább

Újabb orvos gyártana génszerkesztett babát

Mikor tavaly év vége felé a kínai Csienkuj He (vagy Ho Csienkuj) bejelentette, hogy sikeres génszerkesztést hajtott végre és aaz első gyermekek már meg is születtek, a hír óriási felháborodást váltott ki világszerte, itthon is Pandóra szelencéjét emlegették. Pandóra mítosza az olyan viselkedést példázza, ahol a kísérletező nincs tisztában tettei összes következményével, s így visszafordíthatatlan károkat okoz magának és másoknak is.

Tovább

Így kaphat mattot a rákos daganat

Hosszú évtizedek óta az emberiség egyik fő célkitűzése, hogy megtalálja a rák ellenszerét. Az Origo cikke alapján most úgy tűnik, a tudomány nagy lépést tett a cél elérése érdekében, géntérképezéssel felkutatták a tumorsejtek legsérülékenyebb pontjait.

Tovább