Új okot sejtenek az Alzheimer-kór mögött, gyógymódot is találtak rá

Az emlékezet elvesztése az egyik legrettegettebb, jelenleg gyógyíthatatlan betegség, amely azonban egyre gyakoribb a fejlett világ országaiban. Kialakulásáért mind ez ideig a béta-amiloid fehérje agyban történő felszaporodását tették felelőssé, ám most az Index cikke szerint ausztrál tudósok egy új okot sejtenek a kór hátterében, s állatkísérletekben már sikeresen gyógyították is.

Tovább

Lehet gyógyszer az Alzheimer-kór megállítására

Lehet, hogy ez csak személyes fóbia, de az összes kór közül én a demenciával járó betegségektől tartok legjobban, annál is inkább, mert ezek többségére jelenleg nincsen gyógymód. Ezért különösen örvendetes, hogy amint az Index beszámolt róla, most két gyógyszerkutató is előállt olyan hatóanyaggal, amely korai fázisban legalább megállíthatja vagy lassíthatja a szellemi hanyatlást, bár a lehetséges mellékhatások elég riasztóak.

Tovább

Lehet, hogy megtalálták, mi okozza a Parkinson-kórt?

Kevés olyan nehéz dolog van az életben, mint mikor az ember még ép ésszel látja magán egy olyan betegség tüneteit, amelyek idővel mindenképpen tudatának leépüléséhez vezetnek, s ezt sem megelőzni, sem megakadályozni nem tudja. Ilyen betegség a Parkinson-kór is, melyről a legutóbbi időkig még azt sem tudták, mi válthatja ki.

Tovább

A szem rágógumija bizonyítottan segítheti az elbutulást

Ugyan az ifjabb generáció már inkább telefon- és közösségi média függő ennek minden veszélyével, (erről már írtunk) de az idősebbek tv előtt töltött hosszú óráinak is megvan a maga nem is kicsi kockázata a Medicalonline információja szerint, amely a Harvard cikkén alapul.

Tovább

Mi az, ami egyszerre véd a csontritkulástól és a demenciától?

Ha valaki rendelkezik némi biológiai ismerettel, a kérdésen eltöprengve valószínűleg a magnéziumot említené. Igaza is lenne, hiszen ez a nyomelem egyaránt ismert a csontképzésben és az idegrendszer működésében játszott szerepéről. Igaz, ez utóbbinál eddig csak az idegesség elleni hatását ismerték, de ahogy a Medicalonline beszámolt róla, egy ausztrál kutatás most egy eddiginél hosszabb távú hatására is talált bizonyítékot.

Tovább

Ezzel a gyümölccsel lassítható a kognitív romlás

Néhány évvel ezelőtt jelent meg cikkünk, mely olyan kutatásról számolt be, ami reményt ad a jelenleg gyógyíthatatlan Alzheimer-kór esetleges visszafordítására. Most a Medicalonline-ban megjelent tudósítás alapján egy olyan könnyen hozzáférhető gyümöcsre hívjuk fel a figyelmet, amely ugyan gyógyítani nem tud, de megelőzheti illetve lassíthatja az ezzel a betegséggel járó demencia kialakulását.

Tovább

Az egészséges életmód az elbutulást is lassítja

Úgy tűnik, kár új és új ürügyet keresni arra, miért nem térünk át egészségesebb életmódra. Amerikai kutatók az MTI információja szerint arra az eredményre jutottak, hogy az egészséges táplálkozás ée a sok mozgás nemcsak testi, de szellemi egészségünket is segít megőrizni. Bizonyságul szolgál erre az a vizsgálat, amely egy természetben élő amazóniai törzs tagjainak időskori agykapacitását vetette össze amerikai és európai kortársaikkal.

Tovább

Kevésbé kell tartaniuk a demenciától az egészségesen élőknek

Nyilvánvalóan mindenki szeretné öregkorát teljes testi-szellemi frissességben megérni, de ez sajnos keveseknek sikerül. De míg azzal tisztában vagyunk, hogy a testi egészség sokban függ az életmódtól, arra nem gondolunk, amire az MTI híre szerint egy amerikai kutatás rámutatott, hogy a szellemi leépülés is kevésbé éri utol az egészséges szokásokat követőket.

Tovább

Több D-vitamint télen-nyáron!

Az idén, úgy tűnik, lassan akar beköszönteni a tavasz, pedig nemcsak a hangulatunk, de a szervezetünk is igényelné már a napsütést és az ennek hatására termelődő D-vitamint. Sajnos a mi éghajlatunkon a legtöbb ember hiányt szenved ebből a fontos vitaminféléből, pedig, ahogy a Hirado.hu nyomán az Origo írja, még a koronavírus fertőzés leküzdésében is segít az emelt dózisú D-vitamin.

Tovább

A légszennyezés okozza minden tizedik ember halálát

Sokan a mai napig hajlamosak félvállról venni a légszennyezés veszélyét, vagy azt gondolják, semmi közük hozzá, a változás nem rajtuk múlik. A State of Global Air jelentésének ismeretében viszont azt hiszem, a vállvonogatók is meggondolják, járassák-e hosszasan a motort várakozás közben, vagy dobjanak-e a tűzre az összegyűlt műanyagokból.

Tovább

Hétköznapi étel segíthet a szellemi épség megőrzésében

Szereti a gombapaprikást? Esetleg egy finom gombás tojást enne? Nem, nem változott a Biopsia gasztrobloggá,csak megpróbáljuk hasznosítani egy szingapúri tudósok által közölt tanulmány következtetéseit, melyről az Origó Tudomány is írt, s mely szerint a gombák, különösen a vadon termett fajtáik pozitív hatást gyakorolnak az idős emberek szellemi képességeire.

Tovább