A légszennyezés okozza minden tizedik ember halálát

Sokan a mai napig hajlamosak félvállról venni a légszennyezés veszélyét, vagy azt gondolják, semmi közük hozzá, a változás nem rajtuk múlik. A State of Global Air jelentésének ismeretében viszont azt hiszem, a vállvonogatók is meggondolják, járassák-e hosszasan a motort várakozás közben, vagy dobjanak-e a tűzre az összegyűlt műanyagokból.

Tovább

Lézerrel égetnék ki az alkoholizmust az agyból

Drasztikus módszerrel kísérleteztek amerikai kutatók az alkoholizmus gyógyításának érdekében a 24.hu híre alapján. A függővé tett patkányok agyából lézerrel távolították el azokat az idegsejteket és pályákat, amelyek előfeltevésük szerint az alkoholizmusért és az elvonási tünetekért felelősek. Szerencsére a módszert emberen nem szabad alkalmazni.

Tovább

Fogalmunk sincs, hogyan hat az 5G mobiltechnológia az egészségre

Úgy tűnik, az emberiség nem akar tanulni a múlt hibáiból. Sok olyan technológiát hozott már létre, amelynek nem látta át teljes egészében a következményeit, mégis alkalmazni kezdte. A Piac és Profit cikke alapján lehet, hogy az 5G mobiltechnológia is ilyen lesz?

Tovább

Hétköznapi étel segíthet a szellemi épség megőrzésében

Szereti a gombapaprikást? Esetleg egy finom gombás tojást enne? Nem, nem változott a Biopsia gasztrobloggá,csak megpróbáljuk hasznosítani egy szingapúri tudósok által közölt tanulmány következtetéseit, melyről az Origó Tudomány is írt, s mely szerint a gombák, különösen a vadon termett fajtáik pozitív hatást gyakorolnak az idős emberek szellemi képességeire.

Tovább

A mellrák valójában tizenegyféle betegség lehet

A mellrák szerencsére időben diagnosztizálva már jó eséllyel gyógyítható betegség, de az még ma is leginkább az orosz rulettet idézi, hogy kiújul-e akár évekkel később, s ha igen, akkor is gyógyítható lesz-e. Az MTI azonban brit és amerikai kutatókra hivatkozva arról számolt be nemrégiben, hogy a tumor típusát azonosítva kiszámíthatóvá válhat a daganat újbóli megjelenésének kockázata.

Tovább

Óvatosan a női túlórával, depressziót okozhat!

Újra és újra bebizonyosodik, hogy az egyenlőség nem szinonímája az egyformaságnak, s a nők egyenjogúsága nem azt jelenti, hogy ugyanazok lennének az erősségeik, mint a férfiaknak. Természetesen nem lehet mindenkit egy kalap alá venni sem a nők, sem a férfiak között, de egy MTI cikk alapján például a túlzott túlóráztatás a nők mentális egészségére ártalmasabb, mint a férfiakéra, bár nyilván nekik sem tesz jót.

Tovább

Veszélyes anyagok kerülnek a gyerekek szervezetébe a lakásból

Azt már kénytelenek voltunk tudomásul venni, hogy nem tudjuk elkerülni a különféle mérgező anyagokkal való érintkezést. A benzingőz, a tisztítószerek,

Tovább

Elhunyt az a fiatalember, aki a Nyugati aluljáróban lett rosszul

A 24.hu-n megjelent pénteki esti hír szerint a kórházban elhunyt az a 17 éves fiatalember, akiről már korábban megírták, hogy a többszöri riasztás ellenére csak mintegy 25 perc után ért ki hozzá a mentő a Nyugati aluljáróba, amely pedig a Markó utcai mentőállomástól gyalog sincs öt percnél távolabb. A rosszullét okáról nem adtak ki tájékoztatót. Az első információk szerint lehetséges, hogy a mentésirányító és a mentésvezető felelős a tragikus eseményért.

Tovább

Nem mind allergia, amit annak gondolnak

Az allergia népbetegség,gondoljuk, s ez így is van, a világban és Magyarországon is egyre több az ilyen megbetegedés. A HVG

Tovább

Injekció helyett is kapszulát szedhetnek a cukorbetegek

Úgy tűnik, a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói igen intenzíven foglakoznak a miniatűr,lenyelhető egészségügyi eszközök kifejlesztésével. A gyomor vizsgálatára alkalmas eszköz után most egy, a napi inzulininjekciót kiváltó, apró tűt tartalmazó kapszuát is kifejlesztettek az MTI szerint, amely a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők életét könnyítené meg.

Tovább

Akkumulátorcsere nélkül működne az új pacemaker

A szívritmus-szabályozók legproblémásabb tulajdonságára talált megoldást egy amerikai tudóscsoport a Gyártástrend információja szerint. Az eddig kifejlesztett pacemakerek ugyan egyre megbízhatóbbak lettek, de elektromos szerkezetek lévén a bennük lévő akkumulátor szabályos időközönként cserére szorult, ez pedig minden alkalommal új műtéttel járt.

Tovább

Most kezdik igazán felmérni az alváshiány következményeit

Csipkerózsika még aludhatott a mese szerint száz évig egyfolytában, ha nem is saját jószántából. 2016-ban már a napi 7 óra sem jut a vizsgált emberek felének a Gallup Intézet felmérése szerint, ami pedig már az egészségkárosodással jár. A témáról a 444 írt bővebben nemrégiben Daniel Buysse-nek, University of Pittsburgh professzorának a Washington Postban megjelent cikke alapján.

Tovább

A nyaki csigolyák kopásával járhat a gyakori mobilozás

Ahogy az okostelefonok egyre meghatározóbb szerepet kezdenek játszani mindennapi életünkben, úgy derülnek ki egymás után az ezzel járó egészségügyi problémák. Az agyműködésben, a társas kapcsolatokban megmutatkozó hatásokról már esett szó, de az MTI az M1 csatornán elhangzottak alapján most egy egészen más területen mutatkozó veszélyre hívja fel a figyelmet.

Tovább

Rotavírustól és a diabétesztől is megvédhet egy oltás?

A rotavírus gyakran okoz súlyos hasmenéssel, hányással járó megbetegedést, elsősorban kisgyerekeket fenyeget. Védőoltás létezik ellene, de viszonylag kevesen veszik igénybe, nem ítélvén súlyosnak a kockázatot. Az Index cikke alapján viszont úgy tűnik, más, gyógyíthatatlan betegségtől is megóvhatja a gyermeket ugyanez a hatóanyag.

Tovább

Már kevés fű is változást okoz az agyban

A világban egyre inkább enyhül az utóbbi időben a marihuánafogyasztással szembeni szigorúság, Európa több országában orvosi célra engedélyezik, sőt, az USA egyes államaiban és Kanadában bizonyos mennyiség legálisan tartható és fogyasztható. Pedig a menicalonline cikke szerint már néhány alkalom után is kimutatható változást okoz a kamaszok agyában.

Tovább

Ha denguefertőzése volt, a zikalázat megúszhatja

Sokáig azt gondolhattuk, hogy akár a dengue-, akár a zikafertőzés csak távoli, egzotikus országokban fordul elő, minket nem érint. Sajnos a klímaváltozással nálunk is megjelent már az Aedes aegypti nevű szúnyogfajta, amelyik ezeket a vírusokat terjeszti, így minket is közelről érinthet az a felfedezés, amelyre amerikai kutatók jutottak az origo.hu cikke szerint.

Tovább

Felnőttkori depressziót okozhat kisgyermekekben a válás

Az, hogy a szülők válása nagy lelki törést okoz egy gyerek életében, s minél kisebb egy gyerek, annál nagyobb a trauma, nyilván nem lep meg senkit. Norvég kutató az MTI híradása szerint most még annyibanl árnyalták a képet, hogy ez az esemény még a felnőttkorban kialakuló depresszióval is összefüggést mutat.

Tovább

Rengeteg betegséget segít megelőzni a vörösbor

Olyan, mintha csak egy jó kis esti borozásra keresne ürügyet az Origo.hu annyi előnyét sorolja fel a lefekvés előtti egy pohárka vörösbor elfogyasztásának. A Washington Állami Egyetemtől és a Harvard Orvostudományi Egyetemtől azonban talán mégiscsak távol áll az ilyen élvezetközpontú megközelítés, márpedig a portál az ő kutatásaikra is hivatkozik cikkében.

Tovább

Megállítható a szklerózis multiplex romlása?

Az SM, vagyis a szklerózis multiplex az autoimmun betegségek közé tartozik, vagyis olyan kór, amelynél a szervezet saját maga ellen fordul, ebben az esetben éppen az idegsejtek végződéseit védő myelinhüvelyt pusztítja. Sajnos jelenlegi ismereteink szerint gyógyíthatatlan. Ezért is örömteli az az eredmény, amelyről az MTI számolt be nemrégiben.

Tovább

Istenhitről, gyógyításról – riport Csókay András idegsebésszel

Itthon és külföldön is nagy figyelemmel kísérik azt a műtétsorozatot, amelyet Csókay András idegsebész főorvos és három orvostársa végez egy fejüknél összenőtt bangladesi sziámi ikerpár szétválasztása céljából. A beavatkozás következő lépcsőjére Magyarországon kerül sor. Dr. Csókay Andrással a hvg. készített interjút, amelyből kivételes hosszúsága miatt csak szemelvényeket tudunk közölni.

Tovább

Apró szivacsokkal tüntetnék el a megmaradt kemót a szervezetből

A mór megtette kötelességét, a mór mehet – mondhatnánk Jágóval, ha cinikusak akarnánk lenni. De cinizmusról szó sincs, annál inkább arról, hogy amerikai tudósok megtalálták a módját annak, hogy ha a daganat elpusztításával már betöltötte szerepét, a szervezetet megszabadítsák a kemoterápiás anyagoktól, így csökkentve a mellékhatásokat.

Tovább

Így előzhető meg a gyermekkori ekcéma

Aki nem szenvedett tőle, nem is tudja, milyen zavaró lehet az ekcéma. Ez a bőrbetegség erős viszkető érzéssel, apró hólyagok megjelenésével jár, s ha valaki akár álmában öntudatlanul kivakarja, vérző sebek, majd akár csúnya, megvastagodott bőr is lehet az eredmény. Gyerekeknél különösen gyakori, s igen nehezen gyógyítható.

Tovább

A férfiak is lehetnek a többszöri vetélés okai

Váratlan következtetésre jutott egy brit kutatócsoport a sokszoros vetélések okát kutatván. Úgy tűnik, hogy az így végződő terhességeknél nemcsak az anya szervezetében kell a probléma forrását keresni, hanem meg kell vizsgálni az apát is. A Clinical Chemistry cikkéről az MTI adott hírt.

Tovább

Új irány a cukobetegség gyógyításában

A diabétesz népbetegségnek számít az egész fejlett világban, s bár diétával és szükség esetén gyógyszerrel szinten tartható, gyógyítani egyelőre nem tudják. Ezért is szenzációs az a tudományos áttörés, amelyről az MTI számolt be norvég kutatók bejelentése alapján, s amely szerint a cukorbetegség a szervezet öngyógyító mechanizmusa felhasználásával gyógyíthatóvá válhat.

Tovább

Tényleg csökken a fájdalom a simogatástól

Nemegyszer találkozunk olyan kutatással, amelyik nem váratlan, forradalmian új eredménnyel zárul, hanem egy közismert, mindenki által használt metódus hasznának tudományos magyarázatát adja. Ilyen az a vizsgálat is, melyet brit tudósok végeztek az MTI híre szerint, s az egyszerű simogatás fájdalomcsillapító hatását igazolja.

Tovább

Magyar hatóanyaggal regenerálódhat az agy stroke után

Egy stroke utáni a felépülés legfontosabb és egyben legnehezebb része az agy funkcióinak regenerálása. Ebben nyújthat segítséget az a magyar tudósok által nemrégiben kifejlesztett hatóanyag, amely az eddigiekhez képest teljesen új hatásmechanizmussal képes lehet mind az idegsejtek újbóli kapcsolódását elősegíteni, mind pedig az agy sérült részeinek a véráramlását elindítani.

Tovább

Így térhet vissza az elvesztett szaglás

Bár az érzékszervek károsodása közül talán a szaglóképesség elvesztése jár a legkevesebb problémával a mindennapi életben, azért ez a hiány is zavaró, sőt, akár veszélyes is lehet a mindennapi életben. A Gyártástrend iformációja szerint azonban amerikai kutatók viszonylag egyszerű, de sikeres módszert találtak az anozmia orvoslására.

Tovább

Végre egy jó hír egészségügyünk házatájáról

Sokszor panaszkodunk a magyar egészségügy állapotára, sajnos legtöbbször jogosan. Éppen ezért örülünk, ha olyan mutatóról számolhatunk be, amiben eredményeink az EU-s átlagnál is jobbak. A 24.hu egy ilyen tényezőről adott hírt nemrégiben az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ jelentése alapján.

Tovább

Felejtse el a cigit, ha majdan unokát szeretne!

A dohányzásnak sokkal messzebbre ható káros hatásai lehetnek, mint azt eddig gondolták. Az már régen bizonyítást nyert, hogy az anya dohányzása károsítja a magzatot, de most az MTI híre szerint egy svéd kutatás arra talált bizonyítékot, hogy az apa nikotinfüggősége még a szültendő gyermek későbbi nemzőképességére is káros hatással van.

Tovább

Csak a rákos sejteket pusztítják el az arany részecskék

Máris figyelemre méltó eredményekkel büszkélkedhet az a még folyamatban lévő klinikai vizsgálat, melyről a medicalonline.hu számolt be. Ennek során aranyrészecskék segítségével pusztítják el a daganatos sejteket a prosztatában. Az eljárás kivételesen pontos eredményt hoz, így szinte nincs mellékhatása.

Tovább

Rettegett betegségeket előzhet meg kávéval

A kávé hozzátartozik az emberek mindennapi életéhez csaknem az egész világon. Ugyan túlzott fogyasztásától óvnak az orvosok vérnyomást emelő hatása miatt, de az MTI híre szerint kanadai tudósok most az eddig ismert hatásánál sokkal fontosabb hasznát is felfedezték ennek az élénkítő italnak.

Tovább

Meghalt egy szívbeteg, Kásler Miklósnak távoznia kell miniszteri posztjáról!

Tudom, hogy ez egy következmények nélküli ország, de más lehetőség nincs: Kásler Miklósnak mennie kell az Emberi Erőforrások Minisztériumának éléről, a Gottsegen György Országos Kardiológia Intézet főigazgatójának, Dr. Andréka Péternek le kell mondania, Székely László szívsebésznek pedig szembe kell néznie egy jogi-etikai vizsgálattal…

Tovább

Meghalt a kisfiam, mégsem vagyok oltásellenes

Egyre jobban elszaporodott az internet világában az oltásellenesség. És egyre többször, szomorúan tapasztalom, hogy a kisfiam, Patkós Ádám esetét hozzátok fel példának az ellenességetek igazolására. Ne tegyétek! Le szeretném írni, hogy tragédiánk ellenére nem vagyok oltásellenes.

Tovább

Anya, képzeld el, bírtam futni!

Szerencsésnek érzem magunkat abból a szempontból, hogy csak egy hetet vártunk, amikor megkaptam az ominózus telefont: Benőnek van egy donor szív, egy órán belül menjünk a kórházba. Emlékszem rá, hogy a munkahelyemen kiesett minden a kezemből és annyit mondtam: nekem most rohannom kell!

Tovább

Még, nem, most

Negyvenhetedikbe léptem, ezt a kort apám mindössze két héttel élte túl (azt is minek), anyám ennyi idősen ki-be járta a kórházakat, két komoly műtéttel, hálistennek végetért a pechszéria, azóta kutya baja.

Tovább

Nem az én ügyem, nem az én dolgom

Vallotta állítólag az a budapesti gyermekorvos, akit hiába kértek, nem segített a rendelője előtt földön fekvő emberen, aki aztán sajnálatos módon meghalt. A Bors szerint „Mint mondta, gyermekorvosként rendelési időben a beteg gyermekek ellátása a feladata, az intézményen kívül viszont nincs felelőssége” és persze még a lelkiismerete is tiszta.

Tovább

Te sem érted mit mond az orvos? Nem te vagy a hülye!

A napokban, egyik közei hozzátartozóm hívott fel egy orvosi leletével kapcsolatban, érdeklődve annak tartalmáról. A leletmagyarázás után azért csak megkérdeztem, hogy mégis mi volt a véleménye a kezelőorvosnak. De mint kiderült, semmiféle magyarázatot nem kapott, ő meg, mint az ideális beteg nem kérdezett…

Tovább