Új okot sejtenek az Alzheimer-kór mögött, gyógymódot is találtak rá

Az emlékezet elvesztése az egyik legrettegettebb, jelenleg gyógyíthatatlan betegség, amely azonban egyre gyakoribb a fejlett világ országaiban. Kialakulásáért mind ez ideig a béta-amiloid fehérje agyban történő felszaporodását tették felelőssé, ám most az Index cikke szerint ausztrál tudósok egy új okot sejtenek a kór hátterében, s állatkísérletekben már sikeresen gyógyították is.

Tovább

Csorbának bizonyul a molekuláris olló?

Az utóbbi években az orvostudomány egyik legizgalmasabb áttörése a génszerkesztés technológiájának megalkotása volt. Ebből mindeddig a legpontosabbnak és emiatt legígéretesebbnek a Crispr-Cas9 molekuláris biológiai rendszer, más néven molekuláris olló megalkotását tartották, bár etikai problémák eddig is sokakban felmerültek ezzel kapcsolatban. Az Index összefoglalója alapján azonban most úgy tűnik, a módszer egyáltalán nem olyan biztonságos, mint eddig feltételezték. Sőt, könnyen lehet, hogy még nagyobb problémát okozhat, mint a gyógyítani kívánt alapbetegség.

Tovább

Emberben végezték el a génszerkesztést

A génszerkesztés egyre elfogadottabb alternatívának tűnik bizonyos genetikai eredetű betegségek gyógyításánál, természetesen etikus keretek megtartása mellett. a 24.hu írta meg, hogy amerikai kutatók nemrégiben először végeztek ilyen műtétet emberi szervezeten belül egy vakságot okozó genetikai rendellenesség megszüntetésére.

Tovább

Újabb orvos gyártana génszerkesztett babát

Mikor tavaly év vége felé a kínai Csienkuj He (vagy Ho Csienkuj) bejelentette, hogy sikeres génszerkesztést hajtott végre és aaz első gyermekek már meg is születtek, a hír óriási felháborodást váltott ki világszerte, itthon is Pandóra szelencéjét emlegették. Pandóra mítosza az olyan viselkedést példázza, ahol a kísérletező nincs tisztában tettei összes következményével, s így visszafordíthatatlan károkat okoz magának és másoknak is.

Tovább