Mégis a valódi hús az igazi?

Óriási érdeklődést váltott ki és nagy sajtóvisszhangot kapott, mikor sikerült laboratóriumi körülmények közt “húst” előállítani. Többen ebben látták az élhető jövő zálogát a környezetszennyezőnek minősített marhák ellenében. Most azonban az Qubit híradása szerint amerikaikutatókarra jutottak, hogy az így előállított élelmiszer sokkal környezetkárosítóbb a valódi húsnál.

Tovább

Klinikai tesztelés előtt a “kiborg” vese

Krónikus veseelégtelenségben szenvedők életébe hozhat forradalmi változást az az élő és mesterséges elemeket együtt tartalmazó “kiborg”, azaz biomesterséges vese, amelyet a Kaliforniai Egyetem San Franciscó-i intézetének (UCSF) kutatói fejlesztettek ki. A Gyártástrend cikke szerint a művese az első teszteken sikeresnek bizonyult, s ha a további akadályokat is hibátlaniul veszi, a betegek egy gyógyszer és külső beavatkozás nélkül működő szervhez juthatnak.

Tovább

Csorbának bizonyul a molekuláris olló?

Az utóbbi években az orvostudomány egyik legizgalmasabb áttörése a génszerkesztés technológiájának megalkotása volt. Ebből mindeddig a legpontosabbnak és emiatt legígéretesebbnek a Crispr-Cas9 molekuláris biológiai rendszer, más néven molekuláris olló megalkotását tartották, bár etikai problémák eddig is sokakban felmerültek ezzel kapcsolatban. Az Index összefoglalója alapján azonban most úgy tűnik, a módszer egyáltalán nem olyan biztonságos, mint eddig feltételezték. Sőt, könnyen lehet, hogy még nagyobb problémát okozhat, mint a gyógyítani kívánt alapbetegség.

Tovább

Ez lehet az Alzheimer-kór megelőzésének kulcsa?

Ahogy az átlagéletkor emelkedik a fejlett világ országaiban, úgy válik egyre komolyabb problémává az idős -vagy még rosszabb esetben nem is olyan idős- korban megjelenő Alzheimer-kór, mely a demencia egyik gyakori kiváltó oka. Sajnos a betegség gyógyíthatatlan, jelenleg legfeljebb a folyamat lassulásáért küzdhetnek az orvosok.

Tovább

Nagyot tévednek a vízipipázók, rámehet az egészségük

Az elmúlt években hazánkban is egyre népszerűbbé vált a vízipipázás, nemcsak illegális drogok fogyasztására, hanem a dohányzás veszélytelenebbnek gondolt alternatívájaként is. Ebben valószínűleg szerepet játszik a közösségi élmény, de az a hit is, hogy ilyen módon nem veszélyeztetik az egészségüket a nikotinnal, a víz kiszűri a káros anyagokat.

Tovább

Ezért hatástalan gyakran a Parkinson gyógyszer

Alig öt éve annak, hogy sikerült bizonyítani az agy és a bélflóra közti követlen kapcsolatot. A felfedezés egyre újabb következményeit tárják föl a kutatók világszerte. Nem is olyan régen mi is írtunk már a depresszió és a bélflóra állapota közti kapcsolatról. A Qubit cikke pár napja pedig arról számolt be, hogy a Parkinson-kór elleni gyógyszer eredményességét és mellékhatások jelentkezését hogyan befolyásolja néhány bélbaktérium.

Tovább

Apró szivacsokkal tüntetnék el a megmaradt kemót a szervezetből

A mór megtette kötelességét, a mór mehet – mondhatnánk Jágóval, ha cinikusak akarnánk lenni. De cinizmusról szó sincs, annál inkább arról, hogy amerikai tudósok megtalálták a módját annak, hogy ha a daganat elpusztításával már betöltötte szerepét, a szervezetet megszabadítsák a kemoterápiás anyagoktól, így csökkentve a mellékhatásokat.

Tovább