Mutasd a mikrobiomodat, megmondom, meddig élhetsz!

Az utóbbi években egyre több kutató kezdi vizsgálni a mikrobiomot, amely tulajdonképpen az emberben élő mikroorganizmusok összessége, s bár vannak közös jellemzői, összességében minden egyes emberben különböznek. Egy új magyar kutatás alapján, amelyről az MTI is beszámolt, úgy tűnik, a mikrobiomunk nemcsak az egészségünkre van hatással, hanem még a biológiai életkorunkat is megmutatja.

Tovább

Egyre gyakoribb a fiatalok közt a végbélrák, de az életmód és a böjt segíthet

Ijesztő tendenciára hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye, melyet az MTI is átvett. E szerint a környezeti hatások és az egészségtelen életmód miatt egyre több esetben és egyre fiatalabb korosztálynál jelentkezik a végbél rosszindulatú daganatos megbetegedése. Előre láthatóan öt éven belül minden negyedik-ötödik beteg az 50 éven aluli korosztályból kerül majd ki, ezért különösen fontos, hogy egészségesebb életmóddal és elegendő alvással előzzük meg a betegség kialakulását.

Tovább

Ön odafigyel ezekre a részletekre fürdésnél?

A füled mögött, a kispolcon is mosd meg magad! Hányszor hallottuk ezt gyerekkorunkban, és hányszor engedtük el a (mosdatlan hátú) fülünk mellett? Sőt, egy friss kutatás szerint nemcsak éretlen ifjúkorban, hanem később is sokan hajlamosak néhány területet elhanyagolni fürdéskor, pedig ennek nem csupán esztétikai hátrányai lehetnek – számolt be a 24.hu. egy amerikai vizsgálat eredményéről.

Tovább

A hasnyálmirigyrák korai kimutatására találtak módot

A hasnyálmirigyet érintő daganatok a legalattomosabb ráktípusok közé tartoznak, hiszen mire az észrevehető tünetek kialakulnak és egyértelműen felismerhetőek lesznek, legtöbbször már olyan előrehaladott a betegség, hogy a gyógyítás sikere minimálissá válik. Közismert, hogy ez a tumor okozta Eszterházy Péter halálát is.

Tovább

A kávé még annál is egészségesebb, mint gondolták

Évtizedekig sorolták a kávét a függőséget okozó, magas vérnyomást eredményező, káros innivalók közé. Mára ez a vélekedés az ellenkezőjére fordult, napi 1-2 csésze elfogyasztását kifejezetten ajánlják a különféle betegségek megelőzésének érdekében. Sőt, az MTI híre szerint amerikai kutatók nemrégiben még a bélrendszer egészséges bélflórájának megtartásában is fontos szerepet tulajdonítottak a feketének.

Tovább

Nem fogyasztott alkoholt, mégis állandóan részeg volt

Meglehetősen faramuci helyzetbe került az a férfi, akinek történetét az Index írta meg a New Scientist nyomán. Senki, még a saját családtagjai sem hitték el, hogy nem zugivó, pedig csupán az antibiotikum speciális, ritka utóhatásaitól szenvedett.

Tovább

Megvan az utazási hasmenés ellenszere?

Itt a nyár, az üdülések,utazások ideje. Sokak nyaralását megkeserítheti azonban az utazási hasmenésnek nevezett fertőzés, különösen, ha a mediterránumba vagy egzotikus országba utaznak. Az óvóintezkedések megelőzhetik ugyan a fertőzést, de elég egy csapvízből készült jégkocka vagy egy gombóc fagyi, és kész a baj.

Tovább

Összefügg a bélflóra állapota és a depresszió?

Az, hogy valamilyen összefüggés van a stressz és az emésztőszervek működése között, még egy laikus számára sem titok. Ki ne tapasztalta volna már például, hogy összeszorul a gyomra az idegességtől vagy zabszem sem fér a hátsójába a félelemtől? Azt viszont mindeddig a kutatók sem vizsgálták, hogy miben áll ez a kapcsolat, s az sem volt világos, hogy a belek állapota akár a depresszióért is felelős lehet.

Tovább

Összefüggés a bélflóra állapota és a depresszió közt

Alig néhány évtizede annak, hogy a gyomorfekély kialakulását összefüggésbe hozták a Helicobacter pylori fertőzöttséggel. Persze nem mindenkinek lesz fekélye, aki ilyen baktérummal él, hiszen akkor például minden második magyar beteg lenne, de a kapcsolat létezik.

Tovább