Ekkor a legfertőzőbb a koronavírusos beteg

Sajnos az elmúlt néhány hónapban hazánkban is egyre szomorúbb adatokról olvashatunk a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. Ma ár alig akad ember, akinek ismeretségi körében ne lenne fertőzött. Így különösen fontos, hogy tudjuk, mekkora a valószínűsége annak, hogy egy ismerősönktől, akivel személyesen találkoztunk, s utóbb fertőzöttnek bizonyult, elkaptuk a betegséget.

Természetesen biztosat csak a COVID-teszt elvégzése után lehet mondani, de az MTI cikke, amely egy BBC híren alapszik, segít eldönteni, érdemes-e tünetek jelentkezése előtt elrohanni és megvásárolni a drága tesztet, s meddig kell mindenképpen karanténba zárnunk magunkat.

Az új típusú koronavírus okozta Covid-19 tüneteink jelentkezésekor, majd az ezt követő öt napban a legvalószínűbb fertőzés továbbadása – számolt be róla a hírportál.

A pácienseknél a betegségük elején találták a legnagyobb víruskoncentrációt, míg „élő”, vagyis szaporodni képes vírusok akár a tünetek megjelenése utáni kilencedik napig kimutathatók voltak.

A tanulmány készítői 79 kutatást elemeztek, ezek teszttel igazoltan koronavírusos, kórházban kezelt, tüneteket mutató páciensek eseteit tartalmazták. A tünetek jelentkezésétől kezdve akár a kilencedik napig is azonosítottak szaporodóképes vírusokat a torokból vett egyes mintákból.

A mintákban talált RNS-részecskékből, vagyis a vírus örökítő anyagának töredékeiből a tünetek kezdetekor vagy ezután öt napon belül volt a legtöbb. Az inaktív RNS-töredékek az orr- és torokmintákban átlagosan még a tünetek megjelenése utáni 17 napon is kimutathatók voltak.

A kutatók azt a következtetést vonták le, hogy mivel kilenc napon túl nem volt a mintákban szaporodóképes vírus, ezért – a tovább kimutatható inaktív töredékek ellenére – valószínűtlen, hogy a páciensek többsége fertőzne a kilencedik nap után is.

„Az emberekben azt kell tudatosítani, hogy amint akár a legenyhébb tüneteket is érzik, ne érintkezzenek másokkal, izolálják magukat. Vannak, akik olyan későn kapják meg a teszteredményüket, hogy talán már túl is vannak a legfertőzőbb időszakon” – mondta el a BBC-nek Muge Cevik, a St. Andrews-i Egyetem tudósa.

A kutatás nem vizsgálta a tünetmentes fertőzötteket, de a szerzők felhívták a figyelmet arra, hogy más kutatások kimutatták, egyesek már a tünetek megjelenése előtt és tünetmentesen is fertőzhettek.

Koronavírus – A tünetek jelentkezésekor és utána öt napig a legfertőzőbb a beteg