Először sikerült mesterséges neuront létrehozni

Akár örülünk neki, akár nem, a számítástechnika már átalakította mindennapi életünket. Ennek ugyan sok veszélye van, de olyan lehetőségeket is magában rejt például az orvastudomány területén is, amelyekről korábban álmodni sem mertünk.

A Gyártástrend nemrégiben egy olyan fejlesztésről számolt be, amelynek segítségével idővel eddig gyógyíthatatlan neurodegeneratív elváltozások tökéletesen helyrehozhatóvá válhatnak.

Mesterséges idegsejteket (neuronokat) hoztak létre a Bath-i Egyetem tudósai. A kicsi „agyi chipek” a valódi neuronokhoz hasonlóan működnek, és a későbbiekben akár az Alzheimer-kórhoz hasonló betegségek kezelésében is központi szerephez juthatnak.

A biológiai idegsejtek feladata a jelközvetítés az agy és a szervezet egyéb területei közötti.

A kutatók azért fordítanak különös figyelmet a neuronok mesterséges lekopírozására, mert a másolatokkal óriási előrelépést érhetnének el a sejtek degenerációjával vagy elhalásával járó betegségek gyógyításában. Alain Nogaret professzor szerint az igazi áttörést az okozta, hogy az agyi sejtek elektromos tulajdonságait szilikonból készült szintetikus áramkörökön is reprodukálni tudták.

A szakemberek kétfajta neuront, jelesül a memória területén fontos szerepet játszó hippokampusz egyes sejtjeit, és bizonyos, a légzésszabályozásért felelős sejteket tudtak lemásolni.

A találmány számos lehetőséget nyit meg a neurodegeneratív betegségek miatt elveszett idegsejtek helyreállítására. A technológia például a szívelégtelenség vagy az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló orvosi implantátumok kifejlesztése előtt is megnyithatja az utat.

Műidegsejtek hozhatnak áttörést az egészségügyben