Ez ellen (még) nem tudnak védekezni a mikróbák

Új frontot nyitottak a kutatók a mindig új és új rezisztenciát kialakító mikroorganizmusokkal folytatott harcban. Az Indexben idézett tanulmány alapján találtak egy olyan módszert, amely egészen más oldalról támadja a kórokozókat, így ezek nem tudnak védekezni ellene.

A penicillinhez hasonló antibiotikumok úgy veszik fel a harcot a baktériumokkal szemben, hogy megakadályozzák az alakjukat adó, működésükhöz elengedhetetlen sejtfal kialakulását. A most felfedezett corbomycin és complestatin a másik oldalról közelítik meg a problémát: megakadályozzák a sejtfal lebontását, így blokkolják a sejtek osztódását.

A Nature szaklapban publikált tanulmányban a kutatók a már ismert glikopeptidek családfáját vették górcső alá. Ezen belül azon tagok génjeit vizsgálták meg, amik híján voltak a bevett ellenálló mechanizmusoknak, mert reménykedtek abban, hogy ezek szintén antibiotikumok, csak más módon támadják meg a baktériumokat.

A hipotézisüket végül sejtképalkotó technológiával sikerült bebizonyítaniuk, ezzel pedig megnyílt az út további, eltérő mechanizmusokkal operáló antibiotikumok felfedezése felé is. A tanulmány szerzője, Beth Culp elmondta, hogy a mostani kutatás során egy teljesen új antibiotikumot mutattak be, de azóta találtak még több hasonló elven működő antibiotikumot is ugyanezen a családfán.

Sosem látott módon öli meg a baktériumokat egy új antibiotikum