Ezért tudott meggyógyul néhány beteg még a HIV-fertőzésből is

Néhány évtizeddel ezelőtt a HIV-fertőzéstől rettegtek az egész világon, s lássuk be, jogosan, hiszen akkor még semmilyen gyógymód vagy akár szinten tartó kezelés nem létezett, vagyis a fertőzés biztos halált jelentett. Ebből a betegségből teljes gyógyulás most sem létezik, a tünetmentességhez folyamatos gyógyszerszedés szükséges.

Kivéve néhány embert világszerte, akik az orvosok legnagyobb megdöbbenésére gyógyszer nélkül is tökéletesen meggyógyultak. Ennek magyarázatát kereste az az amerikai kutatócsoport, amelynek eredményeiről az Index is beszámolt.

A szakemberek az ilyen gyógyultakat különleges képességük miatt elit kontrollereknek nevezik. Ketten közülük különösen híresek a tudományos irodalomban: ők a San Franciscó-i beteg és az Esperanza-beteg, mindketten nők.

A bostoni Ragon Intézet őket és egy elit kontrollerekből álló 58 fős csoportot vizsgált. A Science Translational Medicine című szaklapban közölt kutatásukból kiderül, hogy a különleges képességnek több kulcsa van. Az egyik az erőteljes immunválasz, a másik a vírus gének közé íródásának minősége.

A San Franciscó-i beteg 1992-ben fertőződött meg, és évtizedekkel később nemcsak tünetmentes, de egyáltalán nem hordozza a HIV-vírust. A tudósok ezt steril gyógyulásnak nevezik, és hosszú kutatás után úgy tűnik, megtalálták az ide vezető utat.

A betegek túlnyomó többsége nem ilyen szerencsés. A HIV név feloldása ugyanis a humán immundeficiencia-vírus, egy olyan retrovírus, amely kifejezetten az immunrendszert és annak sejtjeit támadja. A fertőzés okozza az AIDS néven ismert immunhiányos szindrómát, amely a védekezőképesség fokozatos leépüléséhez és halálhoz vezethet. Ma a HIV-fertőzés a vírus szaporodását gátló antiretrovirális szerek egész életen át tartó szedésével jár.

Egyre több bizonyíték mutat arra, hogy a HIV-1 szaporodásának tartós, gyógyszermentes kontrollját a hatékony sejtszintű immunválasz teszi lehetővé – fogalmazott a kutatást vezető dr. Xiaodong Lian.

Lian és kollégái azokat a nyomokat keresték, amelyek az elit kontrollerek immunrendszerét különlegessé teszik. Adataik azt mutatták, hogy ha a vírus keményebben védekező immunrendszerrel találkozik, kevésbé tudja kikerülni. Azt persze tudták, hogy az emberi szervezetet védő sereg nagyon hatékony vírusellenes arzenállal rendelkezik, ahogy azonban a fentiekből kiderült, a HIV specialitása ennek a seregnek a kicselezése és szétverése.

A vírusválasz hatásossága összességében az elit kontrollerekben található érintetlen és hibás provirális szekvenciákra vezethető vissza – foglalta össze Liam a kutatást.
Az említett provirális szekvenciák jelentik a kutatás kulcsát. A vírus ugyanis a fertőzést követően beleírja magát a megtámadott sejtek DNS-ébe, ekkor nevezik provírusnak. Ez nagyon hatékony álca: a sejttel együtt szaporodik, a szervezet nem ismeri fel idegenként, ezért nem indítja be a riasztót. A szervezet így hosszú távon is vírushordozóvá válik.

A Ragon Intézet munkatársai kiderítették, hogy az elit kontrollerek sejtjeiben érintetlen és hibás provírusok is találhatók, és a provírusokban kevesebb mutáció volt – a vírusok a mutációk segítségével tudják elkerülni, hogy a T-sejtek felismerjék őket.

Az elit kontrollerekre jellemző volt továbbá, hogy a vírus a kromoszóma egy olyan részére írja be magát, ahol nehezebben replikálódik, a sejtek védekezése így felismeri és megtanulja elhárítani a megváltozott DNS-szakaszt.

Két különleges eset is ismert, amikor fertőzöttek immunrendszere elbánt a HIV-vírussal. Ők a néhai Timothy Brown Kaliforniából, aki a Berlini Beteg kódnevet kapta, és Adam Castillejo az Egyesült Királyságból, akit Londoni Beteg néven említenek. Mindkét férfi vérrák miatt csontvelő-átültetésen esett át, és mindketten kigyógyultak a vírusból.

A San Franciscó-i beteg és az Esperanza-beteg esetében ugyanez csontvelő-átültetés nélkül is sikerült. Több millió sejtjüket megvizsgálva arra jutottak, hogy génjeikben nem maradt működőképes provírus. A vírushordozók, antiretrovirális kezelt betegek és kontrollerek vizsgálata során Lian és csapata megállapította, hogy a maguktól meggyógyuló betegeket egyformán az jellemezte, hogy a génjeikbe íródó vírusok nagyon gyengének bizonyultak a reaktivációhoz. A felfedezés akkor is jelentős a retrovírusokkal szembeni ellenállással kapcsolatban, ha a Pfizer–BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcináknál bemutatkozott mRNS-technológián alapuló HIV-oltás ha közel nincs is, de már a láthatáron van.

Megfejtették a HIV-ből kigyógyult betegek titkát