Így kaphat mattot a rákos daganat

Hosszú évtizedek óta az emberiség egyik fő célkitűzése, hogy megtalálja a rák ellenszerét. Az Origo cikke alapján most úgy tűnik, a tudomány nagy lépést tett a cél elérése érdekében, géntérképezéssel felkutatták a tumorsejtek legsérülékenyebb pontjait.

A kutatók az ambiciózus projekt során a CRISPR technológiát hívták segítségül a gének kiütéséhez. Az egyik legnagyobb eddigi előszűrő program keretében 30 ráktípusból származó több mint 300 daganatmodellben csaknem 20 ezer gént ütöttek ki szisztematikusan, hogy azonosítsák azokat a potenciális célpontokat, amelyek elengedhetetlenek a rák túlélése szempontjából.

A csoport egyrészt a leggyakoribb, másrészt a klinikailag legnehezebben kezelhető daganatfélékre összpontosított, így a legtöbb figyelmet egyfelől a tüdő-, a vastagbél- és a mellrák, másfelől a petefészek- és a hasnyálmirigyrák kapta.

A tudósok néhány ezer, a rák szempontjából központi jelentőségű gént azonosítottak, majd kidolgoztak egy rangsoroló algoritmust, amely nagyjából 600, a gyógyszerfejlesztés számára legígéretesebb célpontra szűkítette a listát. 30 ráktípusból származó több mint 300 daganatos sejtvonalban az összes gén egyenkénti kiütése néhány évvel ezelőtt még biztosan nem lett volna kivitelezhető, mostanra azonban megérett az idő az ehhez hasonló ún. nagy áteresztőképességű szűrővizsgálatok rutinszerű lefolytatására.

A Wellcome Trust Sanger Institute és az Open Targets közös vállalkozása több ezer, a rák túléléséhez elengedhetetlen gént azonosított, s ezekből egy újonnan kialakított rangsoroló algoritmus segítségével választották ki azt a 600-at, amely jövőbeni terápiás célpontként a legígéretesebbnek tűnik a gyógyszerfejlesztés számára.

Az eredmények a Nature április 10-i számában láttak napvilágot, és a szerzők reményei szerint felgyorsítják majd a célzott rákterápiák további fejlesztését. A rengeteg új adat hozzájárul majd ahhoz is, hogy a különböző molekulárisan célzott rákterápiákat hatékonyan összekapcsolhassák azokkal a betegekkel, akik a legnagyobb eséllyel válaszolnak az adott kezelésre. Ehhez a mostani adatokat a Cancer Dependency Map (A Rák Függőségi Térképe) nevű, most induló gigaprojektbe kell becsatornázni…

„Őszintén bízom benne, hogy a Cancer Dependency Map csakugyan forradalmasítja a betegek kezelését – nyilatkozott a cikket megosztott első szerzőként jegyző Fiona Behan. – Nem azért szálltam be ebbe a játékba, hogy hosszú listákat generáljak prioritizált gyógyászati célpontokról, hanem hogy megváltoztassam a rákos betegek életét. Már ha csak néhány új és hatásos rákgyógyszer kikerül ebből a kutatásból a klinikumba, vagy a gyógyszerfejlesztési folyamatban hasznát látják az eredményeinknek, az is rengeteg beteg számára jelenthet pozitív változást.”

https://www.origo.hu/tudomany/20190426-a-rak-hatszaz-sebezheto-pontjat-tartak-fel.html