Joystickkal irányítják az apró sebésztűket

Néha szinte ijesztő belegondolni, mire képes az orvostudomány nem is a jövőben, hanem már most is. A Medicalonline cikkében például olyan sebésztűről számol be, amelyhez nemcsak fonalra nincs szükség, de a sebész hozzá sem ér az eszközhöz, hanem egy joystickkal kívülről irányítja.

A Johns Hopkins Egyetem mérnökei az Advanced Intelligent Systems folyóiratban megjelent cikkükben tudósítottak új, kísérleti sebészeti eszközükről.

Az MPACT-Needle egy olyan, parányi tű, amelyhez nem kapcsolódik vezeték, és a sebész nem a tűt fogja, hanem egy joystick segítségével mozgatja, a helyét pedig egy monitoron követi. A tű olyan kicsi, hogy a módszer minden korábbi beavatkozásnál kevésbé invazív, és pont ez volt a legnagyobb nehézség a fejlesztés során. Minél kisebb ugyanis a tű, sebészeti szempontból annál jobb, viszont annál kevésbé hat rá a mágneses erőtér.

A megfelelő szúróerőt végül a kutatók úgy érték el, hogy a tű belsejét üregessé tették, amiben a joystick jelére miniatűr mágnesek ütődnek a belső üreg merev falához. Így az eszköz már képes lágyabb emberi szövetekbe hatolni. A kutatók az eszközzel egy nyúl szaruhártyáján végeztek beavatkozást “érintés nélkül”. A mérnökök szerint a módszer a jövőben alkalmas lehet nehezen elérhető területek, például az epevezeték megközelítésére, biopsziás mintavételek elvégzésére vagy gyógyszerek közvetlenül a tumorokba juttatására.

MPACT-Needle: mágneses mezővel mozgatott parányi sebésztűk