Kevés alkohollal akár csökkenhet is a cukorbetegség esélye nőknél

A fejlett országokban élők közt talán nincs is olyan ember, akinek családjában ne akadna legalább egy cukorbeteg. Azok között pedig, akiknél a várandóság idején terhességi diabétesz alakul ki, jelentősen nő a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az OTSZ online cikkéből viszont meglepő módon az derül ki, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás nagy mértékben csökkenti a betegség kialakulásának esélyét.

Az egyéb előnyök és kockázatok ismeretében és számba vételével azonban egyelőre nem tanácsolják a szerzők sem, hogy javasoljuk ezen hölgyek számára a mérsékelt alkoholbevitelt.

Közismert, hogy a gesztációs diabetesen átesett nőkben nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, tehát igen fontos, hogy tanulmányozzuk a módosítható táplálkozási és életmódbeli faktorok hatását. Korábbi vizsgálatokban már összefüggést láttak a kis-, vagy mérsékelt mennyiségű alkoholfogyasztás és a 2-es típusú diabetes kockázatának csökkenése között az általános női lakosság körében, de eddig nem volt arra utaló adatunk, hogy a kockázat ilyen mértékű csökkentését lehetne elérni terhességi diabetesen átesett nőkön is.

A JAMA Network Open-ben szeptemberben megjelent Nurses’ Health Study II-ben résztvevő ápolónők közül 4740-nak volt terhességi diabetese. Őket követték 1991. január 1. és 2017. dec. 31. között a Diabetes & Women’s Health Study részeként, melyben négy évenként töltöttek ki kérdőívet a táplálkozásukkal és alkoholfogyasztásukkal kapcsolatban. A vizsgálat kezdetekor a résztvevők átlagéletkora 38 év volt, és átlagosan 24 éven keresztül követték őket, ami 78.328 személy-év megfigyelést jelent. A kérdőívet kitöltők alkoholfogyasztását négy kategóriába sorolták: (1) nem fogyasztanak alkoholt, (2) 0,1-4,9 g/nap, (3) 5,0-14,9 g/nap, és (4) 15,0 g/nap vagy azt meghaladó alkoholbevitel.

A követési idő alatt 897, terhességi diabetesen átesett nőben alakult ki 2-es típusú diabetes. A különböző táplálkozási és életmódbeli (fizikális aktivitás, stb.) változatokhoz való igazítás után azt látták, hogy az 5,0-14,9 g/nap (kb. fél-egy ital/nap) alkoholfogyasztás mellett szignifikánsan kevesebb volt az incidentális 2-es típusú diabétesz megjelenése a teljes absztinenciához képest (HR: 0,45). A BMI-hez való igazítás után pedig úgy tűnt, hogy ez a 5,0-14,9 g/nap alkoholfogyasztás 41%-kal csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát (HR: 0,59). Az ennél kisebb- vagy nagyobb mértékű alkoholbevitel nem befolyásolta a betegség kialakulásának kockázatát. Az alkoholos italok fajtája szerint feldolgozásnál azt állapították meg, hogy a nők leginkább sört fogyasztottak, de „csak a heti legalább egy adag (legalább 2,3 g/nap) sör csökkentette a diabétesz kockázatát” – bár régebbi adatok arra utaltak, hogy inkább a borfogyasztás van szorosabb kapcsolatban a diabetes kockázattal.

Az adatokat számos tényező is torzíthatja, pl. a résztvevők kisebb mértékű alkoholfogyasztást vallanak be, nem vették figyelembe egyéb egészségi problémáikat, többségük fehérbőrű rasszhoz tartozott, az esetleges „nagy piálásokról” nincs adat, és az étkezések során/mellé ivott alkoholról sem. A vizsgálat előnyei közé tartozik viszont a résztvevők nagy száma, a hosszú megfigyelés, és az igazolt kérdőívek. Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozzák a lakosoknak, hogy a 2020-as Dietary Guidelines for Americans ajánlásait fogadják el, ami azt tartalmazza, hogy aki eddig sem ivott, az ne is kezdje el. A terhességi diabetesen átesett nők a tanulmány eredményei alapján ne kezdjenek alkoholizálni a diabétesz kockázatának csökkentésére.

Az alkoholfogyasztás kockázat/előny viszonyát is számos tényező befolyásolja

„Általánosságban az alkoholnak semmi, vagy csak kevés tápértéke van és magas a cukortartalma, ill. glikémiás indexe. Ugyanakkor már régebbi, prospektív vizsgálatokban igazolták, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás mellett csökken a felnőttkori diabetes gyakorisága. Megint más vizsgálatok szerint viszont a nagyfogyasztók kategóriájában fokozódik a diabetes, egyéb vizsgálatokban pedig nem találtak semmilyen összefüggést. Az ellentmondások az ivási szokások és az elfogyasztott italok eltéréseiből is eredhetnek” –kommentálta az eredményeket Dr. Angela Bianco (Mount Sinai Hospital, New York), hozzátéve, hogy a terhességen és annak következményein kívül relatíve keveset tudunk a nők hossztávú egészségéről.

A vizsgálat adatainak értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a terhességi diabétesz meghatározása bizonytalan volt, kizárták azokat, akik nem töltötték ki a kérdőíveket, és a válaszok sem voltak elfogulatlanok. Nem vizsgálták, hogy a résztvevők az étkezés mellé vagy attól függetlenül fogyasztottak alkoholt, ami azért fontos, mert étkezés során csökken az alkoholkoncentráció. Éhezéskor az alkohol hipoglkémiát képes okozni (a glukoneogenezis csökkenése miatt), de étkezés után (a postprandiális szakban) csökkenhet a glukóz felhasználás és magasabb lehet a vércukorszint. Irodalmi adatok szerint az alkohol növelheti az inzulinérzékenységet és csökkentheti a rezisztenciát, de valószínűleg egy U-alakú összefüggés van az alkoholfogyasztás és a diabetes kockázata között és finom egyensúly állhat fenn az alkoholfogyasztás előnyei és kockázatai között. A genetikai háttérből adódó előny/hátrány arányt is kell figyelembe venni az egyéb kisérő tényezőkkel (pl. BMI-vel, aktivitással, stresszel, előzetesen már fennálló állapotokkal) együtt.

További, hosszantartó vizsgálatokra van szükség a különböző etnikai és szocio-ekonomikus háttérrel rendelkezők bevonásával, melynek során figyelembe kell venni a táplálkozást, az alkoholfogyasztást, a dohányzást, a kábítószer-használatot, a környezeti behatásokat és a kisérőbetegségeket is – vonta le a következtetést Dr. Bianco.

Gesztációs diabetes utáni alkoholfogyasztás