Leleplezték a rálsejteket álcázó gént

Sokáig tartotta magát az a meggyőződés a tudósok körében, hogy a különféle daganatos megbetegedésekhez egyenként kell gyógymódot keresni, nem létezik egyetemes rákgyógyszer. Valóban sokkféle rösszindulatú daganattípus létezik, de a medicalonline.hu cikke alapján, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent tanulmányon alapul, most mégis találtak egy olyan utat, amellyel a tumorok majdnem háromnegyede gyógyítható lehet a jövőben.

A Stanford University kutatói egy olyan onkogénről számoltak be, amely a humán rákos megbetegedések 70%-ában jelen van, szerepe pedig az, hogy az immunrendszer elől elrejtse a tumorokat.

A Myc onkogén által biztosított álca egyik fő eleme a rákos sejtek felszínén található cukormolekula, ami egy “leállni” jelzést küld az immunrendszer makrofágjainak, melyek normális esetben felfalnák, elölnék a rákos sejtet. Ez a felfedezés két korábbi megfigyelést is összekapcsol: az egyik, hogy a ráksejtek felszínén található cukrok különböznek az egészséges sejtekétől, másrészt pontosítja a Myc onkogén azon mechanizmusának leírását, amely képes a daganatsejteket megvédeni az immunrendszertől.

Ez a felfedezés az onkológiai kezelések egy teljesen új területét teremtheti meg, mivel a mechanizmus ismeretében a rákos sejtek könnyen megcélozhatók lesznek.

Forradalmian új onkológiai módszer a rákos sejtek megcélzására