Magyar kutatók vizsgálják a Covid genetikai hátterét

Az elmúlt időszakban szerencsére már bőven magunk mögött hagytuk a Covid-19 okozta ijedtséget és a világjárvány egyéb fájdalmas velejáróit.

Ugyanakkor a tudósok számára az is fontos, hogy a további vírustámadást megelőzve minél többet tudjanak meg a kórokozóról és az egyes emberre gyakorolt hatásairól.

Ebben segít a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a Szegedi Tudományegyetemmel közös kutatása, melynek célja olyan biomarkerek létrehozása, mely segíti a diagnosztikát s egyben tovább vizsgálja a vírus emberre gyakorolt hatását.

A kutatók az elmúlt években átfogó klinikai kutatást folytattak a Covid-19 fertőzésen átesett betegek genetikai tulajdonságait vizsgálva. A klinikai vizsgálat keretein belül megvalósult kutatások elsődleges célja mindazon humán és vírus genomikai variánsok feltárása volt, amelyek meghatározzák, illetve befolyásolják a Covid-19 fertőzés lefolyását, a betegség kimenetelét. A vizsgálat eredményeképp egyrészt mélységi adatokat nyertek a szakemberek a betegség pathomechanizmusát illetően, másrészt az eredmények olyan adatokkal szolgáltak, amelyek révén biomarkereket tudtak azonosítani. A biomarkerek a klinikumban közvetlenül hasznosítható diagnosztikai eljárások kifejlesztését teszik a jövőben lehetővé.

A kutatás során azonosított genetikai markerek jelenleg szabadalmaztatás alatt vannak, melyek a későbbiekben tudományos publikációkban is megjelennek majd. Összefoglalva elmondható, hogy a kutatás során kapott eredmények hozzájárulnak a koronavírus kórlefolyásának még pontosabb feltérképezéséhez.

A Covid genetikai hátterét kutatták pécsi és szegedi kutatók