Magyarországra érkezett a mindenki által keresett gyógyszerből

A mostani borúlátásra hajlamosító közegben, a koronavírustól való félelem közepette igazán bíztató lehet az a hír, amelyről Balázs Zsuzsanna számolt be a Qubit oldalán. E szerint a magyar kormány diplomáciai erőfeszítéseinek eredményeképpen hazánk hozzájutott 400 000 tablettányi gyógyszerhez, amelyet hatásosnak ítéltek a COVID-19 kezelésében.

A tablettákat a lehető legrövidebb határidőn belül kész bevetni a világjárvány elleni harcban. Olyannyira hamar, hogy a hatóanyag fel is került az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) úgynevezett off-label listájára, amelyen azok a gyógyszerek szerepelnek, amelyeket külön eseti engedély nélkül bármikor lehet indikáción túl, vagyis másra is használni, mint amire eredetileg engedélyezték őket. A tabletták Magyarországra érkezése annak fényében hatalmas diplomáciai siker, szögezte le a Qubitnek Keserű György akadémikus, a Természettudományi Kutatóközpont gyógyszerkémiai kutatócsoportjának vezetője, hogy a szóban forgó gyógyszer iránt világszerte óriási az érdeklődés, és Magyarországnak úgy sikerült belőle szereznie, hogy a kínai lakosságnak sem jut elég.

A most Magyarországra érkezett antivirális gyógyszer hatóanyagát, a favipiravirt ugyanis eredetileg influenza kezelésére fejlesztették és engedélyezték. Noha a tabletták Kínából érkeztek Magyarországra, és a favipiravirt manapság Kínában gyártják, a szert Japánban fejlesztette influenza ellen a Fujifilm egyik leányvállalata, a Toyama Chemical. Abe Sinzó japán miniszterelnök március 28-án be is jelentette, hogy kormánya elindítja azt a hivatalos eljárást, amelynek révén az Avigan márkanéven futó favipiravir tartalmú gyógyszer a COVID-19 fertőzésben is javallottá válik Japánban. Ráadásul a szer gyártását is újraindítják, amire leghamarabb májustól kerülhet sor. A gyógyszer felhasználási körének kiterjesztését célzó procedúra fontos részét képezik a szer hatékonyságát bizonyító klinikai kísérletek. Japánban három randomizált, a bizonyítékon alapuló orvoslás kritériumait is kimerítő klinikai vizsgálat indult, amelyektől azt remélik, hogy egyértelműen kiderül, milyen hatásfokkal működik az influenzagyógyszer a COVID-19 ellen. Az első eredmények várhatóan nyár elejére válnak hozzáférhetővé.

Az influenzaszer, ami Ebolára és COVID-19-re is jó

Felmerülhet, mégis mi alapján bizakodnak az influenza-ellenes szerben annyira, hogy Ausztriában a COVID-19-terápiás protokoll részévé tették, Németországban nagy mennyiségben rendeltek belőle, és Magyarországon is mindjárt 400 ezret táraznak be, ha leghamarabb nyárra kiértékelik azokat a kísérleteket, amelyekből kiderül, mennyire hatásos. Az influenzavírusok ellen működő favipiravirt nem először vetik be vészhelyzetben más betegség ellen is. Nem sokkal a szer japán törzskönyvezése után már kísérleteztek vele élesben a nyugat-afrikai Ebola-járvány alatt.

Noha a szóban forgó kísérlet tájékozódó jellegű volt, és az akkori afrikai vészhelyzet nem tette lehetővé, hogy bizonyító erejű klinikai kísérletsorozatot végezzenek, a szer olyan eredményeket hozott, amelyekhez foghatót a vírusos-vérzéses lázzal szemben semmilyen más gyógyszerrel nem sikerült elérni, még a kifejezetten Ebola ellen kifejlesztett, és újabban a COVID-19 ellen is reményeket keltő remdesivirrel sem. A nyugat-afrikai adatok utólagos elemzéséből az derült ki, hogy a favipiravirral kezelt Ebolás betegek közül szignifikánsan kevesebben haltak meg, mint azok közül, akik nem kaptak a vírusellenes hatóanyagból. A favipiravirral nem kezelt fertőzöttek körében ugyanis 30, míg a hatóanyaggal kezelt fertőzöttek körében 15 százalékos volt a halálozási arány.

Miután a kínai törzskönyvezési hatóság idén januárban engedélyezte a favipiravirt COVID-19 kezelésére, két klinikai vizsgálat eredményét is közzétették. Az elsőben 236 beteg bevonásával végeztek multicentrumos klinikai vizsgálatokat három különböző helyszínen. A kísérletbe csak enyhe és középsúlyos tünetekkel küzdő, 16 éven felüli betegeket vontak be. Olyankor ugyanis, amikor a betegek szervezetében a vírusok mennyisége meghalad egy kritikus mértéket, és súlyos tüneteket okoz, az antivirális terápiának önmagában már biztosan nincs esélye, mondta a Qubitnek Keserű. Ugyancsak kizárták a terhes és szoptató anyákat, mivel állatkísérletekben úgy találták, hogy a szer fejlődési rendellenességet okozhat.

Minden, amit tudni akartál a magyarországra érkezett titokzatos kínai gyógyszerszállítmányról