Már egész szívet is nyomtatnak 3D-ben

Szinte havonta jelennek meg újabb és újabb hírek arról, hogy a 3D-s nyomtatás az orvoslásban milyen fantasztikus lehetőségeket rejt akár a kutatás elősegítéséről, akár szervpótlásról van szó.

A Gyártástrend cikke szerint izraeli tudósoknak legutóbb már egy teljes szívet is sikerült létrehozniuk ennek a technológiának a segítségével, s ez akkor is csodálatos eredmény, ha a kinyomtatott szerv még sem méretében, sem működésében nem felel meg az emberi szív adottságainak.

Egy páciens sejtjeinek felhasználásával hozták létre a Tel-avivi Egyetem kutatói a 3D-nyomtatott szívet. Az izraeli tudósoknak sikerült vérerestül és kamrástul egy teljes szervet kinyomtatniuk – eddig csak puszta szöveteket tudtak előállítani a technológiával.

Az alkotás folyamata azzal kezdődött, hogy egy páciens zsírszövetéből mintát vettek. A szövet sejtes anyagát tulajdonképpen tintának használták a nyomtatóhoz. Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy összetett szövetmodelleket – és végül egy teljes szívet – hozzanak létre.

Meg kell jegyezni, hogy az így kialakult szerv csak akkora, mint egy nyúlé, de idővel elméletileg emberi méretű szívek kinyomtatása is lehetséges lesz.

A jelenlegi modell csak összehúzódásra képes, de állítólag a későbbi példányokat már „meg fogják tanítani”, hogy a valódi szívekhez hasonlóan működjenek. Ha ez sikerül, megpróbálják állatokba is beültetni őket.

A projektben részt vevő szakemberek azt feltételezik, hogy a szervnyomtatók már akár tíz éven belül is megjelenhetnek a kórházakban.

http://gyartastrend.hu/meditech/cikk/eloszor_sikerult_egy_teljes_szivet_kinyomtatni