Már korai stádiumban kimutatható lehet a hasnyálmirigyrák

A hasnyálmirigy daganatos megbetegedése jelenleg a kicsi túlélési eséllyel kecsegtető ráktípusok közé tartozik, elxősorban azért, mert mire felfedezik a kórt, már előrehaladott stádiumban van. A Medicalonline azonban most egy olyan kutatásról számolt be, melynek eredményeképpen már korán diagnosztizálhatják a betegséget, így a gyógyulás esélye is megnő.

A módszer lényege, hogy a rákmegelőző állapotot tükröző cisztákból mintát véve lehet prognosztizálni, hogy a ciszták elrákosodnak, és ezért el kell őket távolítani, vagy továbbra is jóindulatúak maradnak.

A kutatók a vizsgálatuk során elrákosodott és jóindulatú cisztákból vettek mintákat, majd ezeket egy kifinomult molekuláris biológiai módszerrel, digitális térbeli RNS-vizsgálattal profilozták. Sikerült elkülöníteniük olyan különbségeket, azonosítani olyan biomarkereket, amelyek jelzik az elrákosodást valószínűsítő genetikai mutációkat, illetve ezek hiánya arra utal, hogy a ciszta benignus marad.

A jelenleg alkalmazott diagnosztikai eljárások átlagos pontossága mindössze 60% körüli, márpedig a hasnyálmirigyrák prevalenciája folyamatosan nő az Egyesült Államokban, olyannyira, hogy néhány éven belül már a második leggyakoribb onkológiai eredetű halálokká válhat.

Új RNS alapú biomarkerek a hasnyálmirigyrák korai diagnózisában