Még a termékenységet is ronthatja a túlzott géphasználat

Az okostelefonok vagy táblagépek gyerekori használatával kapcsolatban (kevés kivételtől eltekintve) két véglet van. Az egyik a csemete mélységes bánatára szigorúan korlázozza vagy akár meg is tiltja a “kütyüzést”, a másik viszont villanypásztorként használva a készüléket, unos-untalan a gerek kezébe nyomja, hogy addig is csend és nyugalom legyen.

Ez utóbbiaknak különösen fontos lenne, hogy tisztában legyenek az ilyen eszközök által kibocsátott kék fény káros hatásaival, melyek közül egy potenciális újabbra az Index mutatott rá egy török vizsgálat alapján.

A hágai Európai Gyermekendokrinológiai Társaság 61. találkozóján bemutatott kutatás szerint az okostelefonok vagy táblagépek kék fényének való kitettség korai pubertáshoz vezethet hím patkányoknál. Ez az első tanulmány, ami a kék fény expozíciója és a korai pubertás közötti összefüggést vizsgálja a hím rágcsálók esetében.

Egy korábbi tanulmány már bizonyította, hogy a nőstény patkányok szenvednek a korai pubertástól, ha kékfény-besugárzást kapnak. De hímeknél eddig még nem vizsgálták ezt.

Az új tanulmányban az Ankara Bilkent Városi Kórház és a török Gazi Egyetem kutatói 18, 21 napos hím patkányt vizsgáltak, amiket különböző csoportokba osztva eltérő kékfény-sugárzásnak tettek ki, és azt találták, hogy a pubertás első jelei jóval korábban jelentkeztek a kék fénynek erősen kitett hím patkányoknál. Minél hosszabb ideig sugározták őket, annál korábban kezdődött a pubertás, a spermiumfejlődés visszaszorult, és a hereszövetek is károsodtak.

-Először találtunk közvetlen összefüggést a kék fény expozíciója és a korai pubertás között hím patkányoknál – mondta Dr. Aylin Kılınç Uğurlu, az ankarai bikenti városi kórház kutatója.

Az embereknél a korai pubertás oka általában genetikai eredetű, vagy agyi betegség, daganat, pajzsmirigyprobléma okozza. Az elmúlt években több tanulmány is megjelent arról, hogy a koronavírus-járvány idején megnőtt a korai pubertásban szenvedő lányok és fiúk száma. A hipotézis szerint ennek oka a kék fényt kibocsátó eszközök fokozott használata lehetett.

De a kutatók hangsúlyozták, hogy ez egy patkányvizsgálat, és a közvetlen eredmények nem értelmezhetők emberekre, viszont kísérleti alapot jelenthetnek a növekvő képernyőidő egészségügyi következményeinek vizsgálatához és hozzájárulhatnak a folyamatos diskurzushoz arról, hogy a modern életmód hogyan befolyásolja a fiziológiai fejlődést és a hosszú távú egészséget – az embereknél.

Újabb rossz hírek érkeztek a kék fény hatásairól