Mi az emberi kor végső határa?

Azt mindnyájan a saját bőrünkön is tapasztaljuk, hogy az emberi életkor az utóbbi évtizedekben, sőt, a felmérések szerint már 150 éve folyamatosan emelkedik, legalábbis a fejlett világ országaiban. Bár ez a tendencia a Covid és az ukrajnai háború következtében most megtorpanni látszik, a 24.hu az IFLScience szerzőjével együtt mégis annak próbált utánajárni, hány éves korig növelhető az életkor ideális körülmények között.

Tovább

Kórház helyett orrspray is elég lehet a szívritmuszavar kezeléséhez

Nagy előrelépést jelenthet a szívritmuszavarral küzdő emberek életében, ha a sikeres klinikai vizsgálat után már széles körben alkalmazhatóvá válhatna az az új, egyelőre kísérleti gyógyszer, melyről a 24.hu is beszámolt, s amellyel elkerülhetővé válhat a roham fellépésekor a kórházi kezelés.

Tovább

Halláskárosodást okozhat a legtöbb gyerekeknek szánt zenei rendezvény

Süket vagy, kisfiam/kislányom? Sokszor mondjuk ezt ingerülten ránk sem hederítő gyerekünknek, nem is gondolva rá, hogy sajnos a több-kevesebb halláskárosodás valóban egyre jellemzőbb az ifjabb korosztály körében nem jelentéktelen mértékben a kifejezetten gyerekeknek szánt rendezvények zajszintjének köszönhetően. Erre hívta fel a figyelmet a hang világnapja alkalmából rendezett eseményen több, a problémával foglalkozó szakember az MTI híre szerint

Tovább

A szalmonella képes az antibiotikum-rezisztenciát más baktériumoknak átadni

A szalmonella már önmagában is elég veszélyes baktérium, akár halállal végződő megbetegedést is okozhat. Régebben többször előfordult, hogy a tojás fertőződött meg vele, mostanában Ukrajnából érkező csirkehúsban is találtak ilyen baktériumot. Egy új magyar vizsgálat szerint, melyről az MTI is beszámolt, ráadásul nemcsak arra képes, hogy ellenállóvá váljon az antibiotikumokkal szemben, hanem ezt a képességét más, betegséget okozó baktériumoknak is át tudja adni.

Tovább

Állati vesével helyettesítették az amerikai férfi szervét

Kirké még mindenestül disznóvá változtatta Odüsszeusz társait az ismert klasszikus eposzban. Ennél sokkal jobban járt az az amerikai férfi, akinek a világon elsőként ültették be egy disznó veséjét transzplantációkor, s egyelőre úgy tűnik az Index beszámolója alapján, hogy a beavatkozás sikeres volt, bár a kilökődés veszélye még fennáll.

Tovább

Mutasd a mikrobiomodat, megmondom, meddig élhetsz!

Az utóbbi években egyre több kutató kezdi vizsgálni a mikrobiomot, amely tulajdonképpen az emberben élő mikroorganizmusok összessége, s bár vannak közös jellemzői, összességében minden egyes emberben különböznek. Egy új magyar kutatás alapján, amelyről az MTI is beszámolt, úgy tűnik, a mikrobiomunk nemcsak az egészségünkre van hatással, hanem még a biológiai életkorunkat is megmutatja.

Tovább

Hallgasson madarakat, jót tesz az egészségének!

Az urbanizáció terjedésével egyre több ember életéből tűnik el a természettel fent tartott napi kapcsolat. Ezzel egyidejűleg a koncentrációs zavarral küzdő, szorongó vagy depressziós egyének száma is nő. A kapcsolat nem véletlen, több kutatás is kimutatta, hogy a természetközeli élmények enyhítik a fenti mentális betegségek tüneteit. Az Index nemrégiben több ilyen vizsgálat eredményét összegezte, ezeket idézzük be a továbbiakban.

Tovább

Egyre gyakoribb a fiatalok közt a végbélrák, de az életmód és a böjt segíthet

Ijesztő tendenciára hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye, melyet az MTI is átvett. E szerint a környezeti hatások és az egészségtelen életmód miatt egyre több esetben és egyre fiatalabb korosztálynál jelentkezik a végbél rosszindulatú daganatos megbetegedése. Előre láthatóan öt éven belül minden negyedik-ötödik beteg az 50 éven aluli korosztályból kerül majd ki, ezért különösen fontos, hogy egészségesebb életmóddal és elegendő alvással előzzük meg a betegség kialakulását.

Tovább

Néhány ráktípus gyógyítását segítheti a speciális böjt

Az, hogy az életmód, ezen belül a táplálkozás és a rosszindulatú daganatok kialakulása között összefüggés van, ma már senki számára nem meglepő. Ugyanakkor arra már kevesebben gondolnak, hogy a már kialakult rák esetén ia gyógyulást is segítheti az étrend. Ugyanakkor ilyen esetben nagyon óvatosan kell alkalmazni a különféle diétákat, mert a rosszul megválasztott étkezés még súlyosabb állapotot idézhet elő.

Tovább

Zöld utat adhatnak a vörös fénynek a cukorbeteg-terápiában

Ugyan még csupán kevés emberen próbálták ki, de mégis bíztató eredményekkel kecsegtet a City University London kutatóinak kísérlete, melyben a 670 nanométeres hullámhosszúságú vörös fény vércukorszintre gyakorolt hatását vizsgálták adta hírül a Medicalonline..

Tovább

Belga kisfiú az egyetlen túlélője ennek a daganatnak

A rák megállapítása mindig sokkot okoz az érintetteknek. Még inkább igaz ez egy gyerek esetében, külünösen, ha a daganat olyan típusú, amelyből még senki sem gyógyult meg. Nem meglepő hát, ha a diagnóziskor mindössze hatéves belga Lucas szülei még egy párizsi kísérleti kezelést is vállaltak gyermekük érdekében. S hogy döntésük mennyire helyes volt, azt mi sem mutatja jobban, mint hogy a kisfiú a világon elsőként kigyógyult a halálos betegségbő, s mint ahogy a 24.hu írja, esete később még mások megmentését is szolgálhatja.

Tovább

A kezeléseknek ellenálló gombafertőzések jelentek meg

Meghúzták a vészharangot az Egyesült Államok járványügyi és járványmegelőző központjában. az Index cikke alapján úgy tűnik, ha nem veszik gyorsan elejét, a gombafertőzéseknél is kialakulhat, sőt, néhol már ki is alakult egy olyan variáns, amelyre a szuperbaktériumokhoz hasonlóan nem hatnak az ismert kezelések.

Tovább

A legveszélyesebb bőrrák ellen lehet hatásos a kannabisz

Ausztráliában különösen magas a melanomás megbetegedések száma, amelyet elsősorban a magas UV-sugárzásnak tudnak be. E ma is magas halálozással járó bőrráktípus elleni harc egyik hatásos eszköze lehet a orvosi céllal már más betegségeknél is használt kannabisz – adta hírül a 24.hu.

Tovább

Canossa 37

Éppen belefognék az olvasásba, amikor a bal alkaromon éktelenkedő, mutatóujjam felső ujjpercének vastagságával megegyező bemélyedést észreveszem. Jobb mutatóujjammal – utóbb bizonyos vagyok abban, aligha ösztönösen – az óramutató járásával megegyező irányban, körkörösen simogatni kezdem. Idővel újra lehunyom szemem és a végtag felületét felidézem eredeti állapotában.

Tovább

Komoly mozgásszervi károsodáshoz vezethet az állandó mobilozás

Nap mint nap tanúi lehetünk annak, hogy egy-egy embertársunk az utcán jártában-keltében akár az úttesten átkelvén is folyamatosan a mobiljára mered. Ez nyilvánvalóan balesetveszélyes, de a Medicalonline által idézett tanulmány szerint, melyet az FH Campus Wien kutatói készítettek, ráadásul hosszú távon akár térdizületi kopáshoz is vezethet.

Tovább

Bő egy év után is jól van a részleges szívátültetésen átesett kisbaba

Ezeken a hasábokon is többször számoltunk már be olyan beavatkozásokról, amelyeket elsőként végeztek el a világon. Ugyanakkor ritka az olyan információ, amely a páciensek egészségéről hosszú távon is beszámolna.

Tovább

Van esélyünk, hogy megússzuk a Parkinson-kórt

Sokan gondolják a sors elkerülhetetlen büntetésének, ha Parkinson-kórt diagnosztizálnak náluk. A betegség valóban végzetes, jelenleg győgyíthatatlan is, de egy amerikai tanulmány szerint, amelyet a medicalonline.hu szemlézett, csupán kis mértékben függ a “genetikai lottótól”, így tehetünk azért, hogy elkerüljük. Sportolók, figyelem, némelyikük különösen veszélyeztetett!

Tovább

A legveszélyesebb bőrrák ellen készül oltás

A bőrrák fajtái közül a legtöbb halálozásért a napsugárzás károsító hatása folyományaként kialakuló a melanóma okolható, ez a típus állt ellen mindeddig leginkább a kezeléseknek. A 24.hu cikke szerint ez hamarosan megváltozhat, mégpedig az egyik friss Nobel-díjasunk, Karikó Katalin által kidolgozott mRNS-technológia révén.

Tovább

Ezért okozhat hajnyálmirigy-gyulladást a dohányfüst

A dohányzás tüdőre gyakorolt káros hatásait szinte mindenki ismeri, a cigarettásdobozok is felhívják a figyelmet a veszélyre. Ugyanakkor kevesebb szó esik a hasnyálmirigyben okozott elváltozásokra, holott, amint ezt egy, a Semmelweis Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Pécsi Tudományegyetem kutatása is megerősítette, ez a folyamat nemcsak súlyos betegségeket okozhat, de ráadásul a károsodás visszafordíthatatlan.

Tovább

Először ültettek vissza petefészek-szövetet itthon

Magyarországon most először hajtottak végre olyan beavatkozást, amelynél a beteg saját -korábban kivett- petefészek-szövetét ültették vissza a páciensbe, aki csak ezáltal kap esélyt arra, hogy valaha is gyereket szülhessen. A hírről a műtétnek helyet adó intézmény, a SOTE számolt be.

Tovább

Megszűnhet a szikék egyeduralma a sebészetben

A sebészek a megmondhatói, hogy bár a vágás nemegyszer nélkülözhetetlen a beteg gyógyításához, nem veszélytelen ez a beavatkozás még rutinműtétek esetén sem, fertőzés, gyulladás, összenövések bármikor kialakulhatnak.

Tovább

Ígéretes az őssejtterápia a scerosis multiplex kezeléséhez

Magam is ismerek olyan scerosis multiplexben szenvedő beteget, aki évtizedek óta reménykedik abban a tudományos áttörésben, amely megakadályozhatja tüneteinek rosszabbodását, vagy akár vissza is fordíthatja azokat. A Medicalonline cikke alapján lehet, hogy hmarosan teljesül az álma.

Tovább

Ultrahangos vizsgálat gép helyett egy tapasszal?

Néha egy fontos technikai újításhoz, különösen, ha az az egészségi állapothoz kötődik, szeméyes érintettség vezet. Így történt azzal a fejlesztéssel is, amely aHVG cikke alapján úgy tűnik, sikeresen helyettesítheti a jelenleg általánosan használt ultrahang-berendezést.

Tovább

Új tudományág született a Semmelweis Egyetemen

Sajnos egyre többen a saját bőrünkön tapasztaljuk nap mint nap az éghajlatváltozás egészségkárosító hatását. Manapság már senki sem lepődik meg, ha erős fejfájásnál időjárási frontra hivatkoznak, de a szélsőséges meteorológiai jelenségek ennél is komolyabb problámákat okozhatnak. Ezeket vizsgálja a Semmelweis Egyetem kutatócsoportja. Eredményeikről az MTI is beszámolt.

Tovább

Így működik a férfi- és így a női agy

Karinthy Frigyes szellemes megfogalmazása szerint a férfiak és a nők azért nem értik meg egymást, mert mind a kettő mást akar: a férfi a nőt, a nő pedig a férfit.
A tudományosabb megközelítés az agy különbözőségében keresi a kulcsot, s egy magyar kutatás talált is eltéréseket a két nem agyfelépítése között – számolt be róla nemrég a 24.hu.

Tovább

Szemvizsgálattal diagnosztizálhatják a stroke-ot

A stroke gyakran következik be látszólag előzmény nélkül, s a tünetek sem mindig egyértelműek. Bár gyanú esetén CT vizsgálatot végeznek, de ez néha hamis diagnózishoz vezet. A Gyártástrend adott hírt róla, hogy a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja most egy olyan készüléket tesztel, amely az eddiginél sokkal megbízhatóbb eredményt képes produkálni.

Tovább

Ezért is csökken a férfiak termékenysége

Portálunk is foglalkozott már vele, hogy a férfiak termékenysége az utóbbi néhány évtizedben jelentősen csökkent. Ennek következményei könnyen beláthatók, így a folyamat visszafordításáért világszerte nagy erőfeszítéseket tesznek a kutatók. ehhez azonban elsőként az okokkal kell tisztában lenni, így ennek feltárását is prioritásként kezelik. A 24.hu cikke szerint egy szisztematikus vizsgálat most néhány rovarölő szer spermiumpusztító hatására hívta fel a figyelmet.

Tovább

Két babát vár az alabamai nő, de mégsem lesznek ikrek

Ha gyermekes anyukákat kérdeznénk meg, bizony a rózsaszínű álmokkal ellentétesen legtöbbjük arról számolna be, hogy állapotosságuk, és legtöbbször szülésük is nehéz, fájdalmas és “terhes” volt. Még inkább igaz ez ikerterhességek esetén. De mit mondhat erről az az asszony, akinek azzal kellett szembesülnia, hogy ugyan két gyermeket vár, de ezek a szervezetében két külön méhben fejlődnek, így nem lesznek ikrek, külön-külön méhtevékenység eredményeként születnek majd meg?

Tovább

Táplálkozással javíthat a COPD-s beteg az állapotán

Ugyan a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) elsősorban a dohányosokat fenyegeti, elvétve előfordul antinikotinistáknál is. Legfenyegetőbb benne az, hogy végső soron a beteg sorsa lassú fulladás, ahogy a tüdő egyre kevésbé képes ellátni a feladatát. A betegség jelenleg gyógyíthatatlan, legfeljebb lassítani lehet a folyamatot. Ebben meglepő módon az étrend is sokat segthet, ahogy azt az MTI híre szerint a Semmelweis Egyetem kutatói megállapították.

Tovább

Ön odafigyel ezekre a részletekre fürdésnél?

A füled mögött, a kispolcon is mosd meg magad! Hányszor hallottuk ezt gyerekkorunkban, és hányszor engedtük el a (mosdatlan hátú) fülünk mellett? Sőt, egy friss kutatás szerint nemcsak éretlen ifjúkorban, hanem később is sokan hajlamosak néhány területet elhanyagolni fürdéskor, pedig ennek nem csupán esztétikai hátrányai lehetnek – számolt be a 24.hu. egy amerikai vizsgálat eredményéről.

Tovább

Új, a kemoterápiát kiváltó molekulát alkottak az ELTÉN

Fantasztikus eredményről számolt be az MTI az ELTE közleménye alapján. E szerint az intézmény Szerves Kémiai Tanszékének munkatársai olyan hatóanyagot hoztak létre, amely a kemoterápánál kevedebb mellékhatással jár, ugyanakkor a kifejezetten agresszív ráksjtekkel is eredményesen veszi fel a harcot, s már állatkísletekben is bizonyított.

Tovább

Gyomorfekélyt nem okoz, de mégsem biztosan veszélytelen a csípős étel

A világ sok részén, így Magyarországon is sokan rajonganak a csípős ételekért. Ki ne vágyna például egy jó lecsóra, de a halászlé sem igazi sokak szerint csípősség nélkül. Ugyanakkor a túlzott erőspaprika-fogyasztás néha emésztőrendszeri panaszokat, sőt, talán még ennél is komolyabb problémákat okozhat – olvasható a 24.hu ezzela témával foglalkozó cikkében.

Tovább

A klasszikus zene nemcsak az érzelmeinkre, a szervezetünkre is hat

A fiatalok körében gyakori az a nézet, hogy a klasszikus zene gyakorlatilag halott, néhány “ősbölényen” kívül senkit sem érdekel. Pedig mint egy friss kutatás kimutatta, ez a zenei műfaj még a szervezet működését is befolyásplja, sőt, összhangot teremt a hallgatók között – számolt be róla a 24.hu.

Tovább

Egy nő, aki eddig egyetlenként túlélte a túléhetetlent

Egy ausztrál asszony lett az első a világon, aki túlélt egy olyan húsevő baktérium okozta fertőzést, amely embert ugyan ritkán betegít meg, de ha mégis, akkor eddig minden esetben halálos lett – írta meg az Index.

Tovább

Újabb nagy lépést tettek a homonculus létrehozása felé

Már korábban is írtunk arról, hogy a tudósok hosszabb idő óta próbálkoznak mesterséges embriók létrehozásával őssejtek segítségével. Most a Gyártástrend cikke szerint már emberi embriót is létrehoztak petesejt, spermium, sőt, méh igénybevétele nélkül. Az alkimisták mégiscsak előre láttak valamit, mikor kémcsőben hmonculusok, vagyis apró emberi segítők megalkotásával próbálkoztak…

Tovább

Új okot sejtenek az Alzheimer-kór mögött, gyógymódot is találtak rá

Az emlékezet elvesztése az egyik legrettegettebb, jelenleg gyógyíthatatlan betegség, amely azonban egyre gyakoribb a fejlett világ országaiban. Kialakulásáért mind ez ideig a béta-amiloid fehérje agyban történő felszaporodását tették felelőssé, ám most az Index cikke szerint ausztrál tudósok egy új okot sejtenek a kór hátterében, s állatkísérletekben már sikeresen gyógyították is.

Tovább

Még a termékenységet is ronthatja a túlzott géphasználat

Az okostelefonok vagy táblagépek gyerekori használatával kapcsolatban (kevés kivételtől eltekintve) két véglet van. Az egyik a csemete mélységes bánatára szigorúan korlázozza vagy akár meg is tiltja a “kütyüzést”, a másik viszont villanypásztorként használva a készüléket, unos-untalan a gerek kezébe nyomja, hogy addig is csend és nyugalom legyen.

Tovább

Az evolúció alakította ki az ember függőségre való hajlamát

Azzal már régóta tisztában van a tudomány, sőt, manapság már sok laikus is, hogy a függőségre való hajlam öröklődik. Ugyanakkor most egy a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent tanulmány szerint, amelyet a medicalonline.hu is szemlézett, az addikció nagyobb esélye bizonyos fokig az egész emberi nem sajátja, s elsősorban evolúciós okokra vezethető vissza.

Tovább

A szívmegállás után az agy még sokáig aktív lehet

Amerikai tudósok a halál közeledtével bekövetkező folyamatokat vizsgálták sürgősségi újraélesztésen átesett betegek beszámolója és műszeres vizsgálatok segítségével. a 24.hu beszámolója szerint arra a következtetésre jutottak, hogy a szív leállása után a tudat még meglepően hosszú ideig működik, érzékelni és emlékezni képes. A kutatók ezzel magyarázzák a halálközeli élényeket is, bár e cikk írójának tudomása szerint ilyen tapasztalatokról olyanok is beszámoltak már, akiknek egy ideig igazolhatóan nem volt agyműködésük.

Tovább

Dupla csavarral óvná a szervezetet saját magától egy új vakcina

Autoimmun betegségek elleni oltóanyagot hozott létre egy amerikai kutató az Index cikke szerint. A világelső vakcina már csak azért is különleges, mert szellemes megoldással nem egy új hatóanyagot juttat a szervezetbe, amellyel immunreakciót vált ki, hanem az immunrendszert “csapja be” úgy, hogy a T-sjtek által tévesen elpusztítandónak érzékelt saját sejteket másnak, de ártalmatlannak mutatja.

Tovább

Sok ezer kismama várandóssága válhat biztonságosabbá ettől

Az MTI adta hírül, hogy magyar kutatók a világon elsőnek nemrégiben olyan labordiagnosztikai módszert dolgoztak ki, amellyel már a terhesség igen korai szakaszában ki tudják mutatni a terhességi cukorbetegség kialakulásának lehetőségét, nagyon sok anya és magzatának egészségét megóva ezzel.

Tovább

Nemcsak a bor, a sör is támogathatja az immunrendszert, sőt…

Az alkohol öl, butít és nyomorba dönt – hallhattuk számtalanszor életünk folyamán. Ez nyilvánvalóan igaz a mértéktalanül fogyasztott szeszes italokra, de amint a borról már megállapították, hogy napi egy pohár kifejezetten immunerősítő hatású lehet, most a sör mérsékletes fogyasztásának egészségre gyakorolt kedvező hatásáról jelent meg egy kínai tanulmány az Index híradása szerint.

Tovább

Biztató hír a fogyni vágyóknak: itt az elhízás elleni gyógyszer!

Lám, a lehangoló információkat mindjárt követi egy reményre jogosító hír is. Frissen közöltünk egy felmérést arról, hogy milyen keveseknek sikerül a tartós fogyás, s íme, a 24.hu most számol be arról, hogy Amerikában állatkisérletekben sikeresen akadályozták meg az elhízást egy új hatóanyag segítségével.

Tovább

Nemcsak a vörösbornak tesz jót a tannin

Egészen meglepő, ugyanakkor meghökkentően könnyen hozzáférhető és olcdó megoldást találtak a kanadai British Columbia Egyetem és a Szecsuáni Egyetem kutatói a most már a Mount Everesttől a Mariana-árokig mindenhol megtalálható mikroműanyagok szűrésére.

Tovább