Szükség szerint adagolja az inzulint az okostapasz

Napról napra új területeket hódítanak meg az úgynevezett okoseszközök. Az okos ragtapasz után most egy másik betegség, a diabétesz kezelésében nyújthat hathatós sgítséget egy ilyen fejlesztés a Gyártástrend cikke szerint. Az új segédeszköz lényegesen növelheti majd a cukorbetegséggel küszködők életminőségét.

Egy inzulinadagoló okostapaszt fejlesztettek ki a Kaliforniai Egyetem biomérnökei. Az eszköz a diabéteszes páciensek vérének glükózszintjét folyamatosan ellenőrzi, és ha szükséges, inzulint bocsát a páciens szervezetébe.

Az öntapadó matrica előállítása egyszerű, és mindennapos használatra szánják a feltalálói. A fejlesztés hatékonyságát ideig egereken és sertéseken tesztelték, a csapat most az amerikai élelmiszer-és gyógyszerfelügyelő hatóság (FDA) jóváhagyására vár, hogy embereken is kipróbálhassák a technológiát.

Az inzulin a tapasz mikrotűiben várja, hogy amikor a beteg vércukorszintje elér egy bizonyos küszöböt, felszabadulhasson. Amikor a vércukorszint a normál értékre visszatér, az inzulinadagolás is lelassul, majd pedig leáll. A kutatók szerint mind ennek az az előnye, hogy így az inzulin-túladagolás elkerülhető.

Jelenleg a diabéteszes pácienseknek „önkezűleg” kell vérmintát venniük magukból, hogy aztán egy készülékkel kideríthessék a vércukorszintjük értékét – a felhasználók csak ezen információ alapján tájékozódhatnak a beadandó inzulin szükséges mennyiségéről. Az okostapasz mind ezt a „terhet” fájdalommentesen veheti át a cukorbetegek válláról, és mint ilyen a hétköznapjaikat is jelentősen megkönnyítheti.

Inzulinadagoló okostapasz