Újabb kísérletben bizonyult mérgezőnek az e-cigaretta

Rájár a rúd az e-cigaretták kedvelőire és forgalmazóira. Egyre több kísérlet és ennek nyomán megjelenő tanulmány mutatja ki, hogy a cigarettázásnak ez a módja semmivel sem rejt kevesebb kockázatot magában, mint a hagyományos módszer.

Hétfőn jelent meg a futurism.com nevű tudományos portálon az a tanulmány, melyet a New Yorki Orvostudományi Egyetem kutatói jelentettek meg először az Amerikai Tudományos Akadémia, a Proceedings of the National Academy of Sciences lapjában.

Ez egy, az egyetemen végzett állatkísérlet eredményeiről számol be, amelyet nikotin tartalmú e-cigaretta gőzében tartott egereken végeztek. A rágcsálók egész testét folyamatosan érte a gőz.

Ennek következtében a 40 egérből kilencnél alakult ki tüdőrák, 23-nál a húgyhólyagon találtak hiperpláziát. Ez olyan genetikai változás, amely a ráknál megfigyelhető rendellenes szövetburjánzáshoz vezethet.

Ugyanakkor a másik, nikotinmentes e-cigaretták gőzében tartott 20 állatból egyiknél sem alakult ki daganatos elváltozás.

– Előreláthatólag a nikotintartalmú e-cigarettát szívók az idő előrehaladtával különféle daganatos megbetegedésekre számíthatnak. – mondta a kísérletet vezető kutató, Moon-Shong Tang, az egyetem PhD-hallgatója – Ez a rossz hír e-cigarettával kapcsolatban.

A kutatás eredménye azután látott napvilágot, hogy az amerikai illetőségű Betegségkezelő Központ (CDC) megállapította, hogy a tüdőnek az az elváltozása, amelyet „vape-betegségnek” is neveznek, az elektromos cigaretták közelmúltbeli rohamos terjedésével vált egyre gyakoribbá. A CDC szeptemberben hivatalosan azt tanácsolta az embereknek, hogy tartózkodjanak minden, a e-cigarettához köthető terméktől.

Ugyanakkor Tang a kísérlet korlátairól is beszélt: viszonylag kis számú állattal végezték, amelyek ráadásul hajlamosak voltak arra, hogy rák alakuljon ki náluk.

Ezen kívül a rágcsálók nem beszívták a gőzt, mint az ember, hanem körülvette őket, vagyis az egész testük ki volt téve az e-cigaretta károsító hatásának.

Mindezeken túl Tang úgy nyilatkozott, hogy nem szabad egy az egyben átvinni az állatkísérletek eredményét az ember szervezetre, de felhívta a figyelmet arra, hogy az e-cigaretta füstjét alaposabban meg kell vizsgálni, mielőtt biztonságosnak tekintik vagy ilyenként forgalomba hozzák”.

https://futurism.com/vape-nicotine-mice-lung-cancer