Újabb nagy lépést tettek a homonculus létrehozása felé

Már korábban is írtunk arról, hogy a tudósok hosszabb idő óta próbálkoznak mesterséges embriók létrehozásával őssejtek segítségével. Most a Gyártástrend cikke szerint már emberi embriót is létrehoztak petesejt, spermium, sőt, méh igénybevétele nélkül. Az alkimisták mégiscsak előre láttak valamit, mikor kémcsőben hmonculusok, vagyis apró emberi segítők megalkotásával próbálkoztak…

A kutatás nem teljesen új, mások is hasonlóval kísérleteznek évek óta. 2022 augusztusában a Cambridge-i Egyetem géntechnológus szakemberei petesejt és spermium nélkül hoztak létre egy szintetikus egérembriót. Az őssejtekből származó embriókról kiderült, hogy akár egy hétig is képesek voltak szívet, agyat és más szerveket növeszteni.

A kutatók szerint ez az első „teljes” embriómodell, amely a korai embrióban kialakuló összes fontos alkotóelemet szimulálja.

Most a Weizmann Tudományos Intézet azt jelentette be, hogy a szintén őssejtekből létrehozott embriómodelljük már egy valódi, 14 napos embrióra hasonlít, amire eddig nem volt példa. A „fejlesztés” olyannyira jól sikerült, hogy még olyan hormonokat is előállított, amelyek egy laboratóriumi terhességi tesztet pozitívvá tettek.
A tudósok szerint az új embrió mostantól erkölcsi keretet adhat az emberi lét gyermekkorának egészen más szintű megértéséhez szükséges létfontosságú kutatások elvégzéséhez. Különösen hasznos lehet annak az időszaknak a megértésében, amikor a sejtek először alakulnak át embrióvá. Ez az intervallum nagymértékben felelős a vetélésekért és a születési rendellenességekért, de a kutatók közismerten keveset tudnak róla.

A tudósok úgy érték el az eredményt, hogy a spermiumokat és a petesejteket őssejtekkel helyettesítették, és átprogramozták őket, hogy képesek legyenek bármilyen testi szövetté fejlődni. Ezt követően vegyszerekkel indukálták az emberi embrió legkorábbi stádiumában található négy sejttípust. Azt találták, hogy az oldat körülbelül egy százaléka elkezdett önállóan olyan struktúrává épülni, amely hasonlít az emberi embrióra.

Bár az új módszer legálisan nem használható csecsemők létrehozására, lehetővé teheti a genetikai betegségek kialakulásának jobb megértését, és kulcs lehet ahhoz, hogy végre választ kapjunk arra, hogyan keletkeznek a különböző sejttípusok.

Spermium, petesejt és méh nélküli emberi embriót alkottak