Ultrahangos vizsgálat gép helyett egy tapasszal?

Néha egy fontos technikai újításhoz, különösen, ha az az egészségi állapothoz kötődik, szeméyes érintettség vezet. Így történt azzal a fejlesztéssel is, amely aHVG cikke alapján úgy tűnik, sikeresen helyettesítheti a jelenleg általánosan használt ultrahang-berendezést.

Az MIT docensének testvére vesedaganat műtéten esett át, és egyik veséjének eltávolítása után nehezen tudta teljesen kiüríteni a hólyagját. Éppen ezért rendszeresen figyelni kellett a hólyag állapotát, ami egészségügyi intézményben, ultrahangos gépi vizsgálattal történt. A probléma egyébként nem csupán a testvérét érinti, emberek milliói szenvednek húgyhólyag-működési zavaroktól, betegségektől, és a hólyagtérfogat-monitorozás hatékony módja a vese állapotának felmérésére.

De mi lenne, ha az álladó kontrollt le lehetne egyszerűsíteni? – tette fel a kérdést a docens, és kollegáival együtt egy tapasz formájában dolgozó ultrahang-monitort terveztek, amely képes leképezni a testben lévő szerveket. Szilikongumiból készült rugalmas tapaszukat öt ultrahangsorba ágyazták be. Ezek új piezoelektromos anyagból készültek, amelyet a kutatók kifejezetten ehhez az eszközhöz fejlesztettek ki. A tömbök kereszt alakban vannak elhelyezve, ami lehetővé teszi, hogy a tapasz a teljes hólyagot leképezze, ami körülbelül 12×8 centiméter, amikor megtelt. A tapaszt alkotó polimer finoman tapad a bőrhöz, így könnyen fel- és leválasztható. A bőrre helyezett alsónemű pedig segíthet a helyén tartani.

A kutatók a Massachusettsi Általános Kórházzal együttműködve húsz különböző testtömeg-indexű betegen tesztelték a tapaszt. Az alanyokról először tele hólyaggal, majd részben üres, utána teljesen üres hólyaggal készült felvétel. Az új tapaszról kapott képek minősége hasonló volt a hagyományos ultrahanggal készültekhez, és az ultrahang-tömbök testtömeg-indexüktől függetlenül minden résztvevőn működtek. Hatékonyan figyelhetők a hólyagtérfogat változásai, ráadásul nincs szükség ultrahanggélre, és nyomást sem kell alkalmazni, mint egy hagyományos ultrahangszondánál, mivel a látómező elég nagy ahhoz, hogy az egész hólyagot lefedje.

A szakemberek egy hagyományos ultrahangszondával nézték meg a tapasz által rögzített képeket, de ez inkább a kényelem és a koncepció bizonyítékaként történt. Most egy okostelefon méretű hordozható verzión dolgoznak, amellyel a képek megtekinthetők.

„Ez a technológia sokoldalú, és nemcsak a hólyagra, hanem a test bármely mély szövetére is alkalmazható. Ez új platformról beszélhetünk, amely képes azonosítani és jellemezni számos betegséget, amelyet a testünkben hordozunk” – írja a tanulmány vezető szerzője. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy az ultrahangjel helyének és frekvenciájának beállításával a tapasz más, mélyen elhelyezkedő szervek monitorozására is adaptálható, ami potenciálisan elősegítheti az olyan állapotok korai felismerését, mint a petefészek-, a máj- és a hasnyálmirigyrák.

Nem kell drága gép: egy olcsó ultrahangos tapasz ad képet a vese állapotáról