Viselőjétől tanul az új fejlesztésű pécsi végtagprotézis

Néhány hete már írtunk a Pécsi Egyetemen zajló, a legmodernebb technikákat alkalmazó programról és az ott nemrégiben üzembe helyezett bionyomtatóról.

Most a Centre for Biomedical Engineering and Innovation keretében zajló újabb fejlesztésről, a bionyomtató egy újabb felhasználási területéről olvashatunk a Gyártástrend oldalán, s ezúttal még több tudományterület fogott össze a siker érdekében.

A szerteágazó kutatások egyik csomópontja a rendkívül sokoldalúan felhasználható, háromdimenziós nyomtatás. A legígéretesebb fejlesztések közé tartozik egy úttörő végtagprotézis, az Ember Arm projekt – írja az egyetem. Ez a betegre szabott, teljesen egyedi beállításokat ötvözi a gyors, olcsó és egyszerű gyártástechnológiával. A személyre szabható protézis egy mobilapplikáció, illetve a rá helyezett kijelző révén irányítható és finomhangolható, a használatát pedig virtuális valóság, akár különböző játékok segítségével lehet begyakorolni.„Míg alapesetben a felhasználónak kell elsajátítania a protézise működését, mi megfordítottuk a dolgot, és azt mondtuk, hogy mi lenne, ha a protézis tanulná meg a felhasználó mozdulatait, szükség esetén folyamatosan alkalmazkodva” – mondja a protézis szoftverének fejlesztését koordináló dr. Schiffer Ádám, a PTE Műszaki és Informatikai Karának docense. Mindezért egy mesterséges intelligencia, azaz öntanuló rendszer a felelős, amely folyamatosan figyeli a felhasználó izmainak aktivitását.

Tanuló protézist fejlesztettek Pécsett