Zöld utat kaptak Japánban az ember-állat kimérák

Számos etikai kérdést vethet föl az az egyébként technikailag már ismert eljárás, amelynek gyakorlati kipróbálására nemrég kapott engedélyt Nakaucsi Hiromicu, a Tokiói Egyetem professzora. A kisérlet során ember-állat hibrideket hoznak létre, s ezeket ültetik be egy nőstény állat testébe – írta meg az Index.

Az efféle eljárások mostanáig tiltottak voltak, főként etikai és technológiai okokból, amik mögött olyan aggodalmak álltak, hogy a módszerek kiforratlansága miatt akár az is előfordulhat, hogy az emberi sejtek az erre fogékony állati gazdatestben szaporodásnak indulhatnak, eljuthatnak az agyig és hatással lehetnek az állat tudatára. A japán kormány 2019 márciusában döntött úgy, hogy egyes, 14 napnál is tovább tartó kutatásokat mégis engedélyez, és az ilyen embriók beültethetők és akár meg is születhetnek.

A Nakaucsi vezette kutatócsoport azt állítja, hogy képesek kis lépésekben, emberi őssejtek célzott beültetésével teljesen kontroll alatt tartani az állati embriókban egyes szervek fejlődését. A módszer fő célja, hogy az eljárással emberi transzplantációhoz alkalmas emberi szerveket tudjanak növeszteni állatokban. A végső jóváhagyást várhatóan augusztusban kapják meg Nakaucsi és kutatótársai.

A kísérletek kezdeti szakaszában egér és patkány embriók hasnyálmirigyébe juttatnak emberi őssejteket, majd az ember-állat hibrideket beültetik és csaknem megszületésükig (egereknél 14 és fél napig, patkányoknál 15 és fél napig) hagyják növekedni a „béranya” méhében. Ezzel a módszerrel a kifejlődött szervek alaposan tanulmányozhatóvá válnak, és ha minden a tervek szerint megy, akkor a kísérletek következő szakaszában hagyják megszületni az emberi sejteket hordozó állatokat. A kutatók később, a rágcsálókkal végzett kísérletek sikere esetén és az újabb kormányzati jóváhagyás megszerzése után sertésekkel is lefolytatnák a célzott szervnövesztést, hetven napig figyelve a méhen belül növekedő hibrideket.

Ember-állat embriókkal számos országban – például az Egyesült Államokban is – folynak kísérletek, de arra hivatalosan sehol nem adtak eddig engedélyt, hogy világra is hozzák az ilyen hibrideket. Az USA-ban 2015 óta moratórium van érvényben az efféle kutatások finanszírozásában.

https://index.hu/techtud/2019/07/29/ember-allat_embriokkal_indulhatnak_kiserletek_japanban/